| Alecsa90 a întrebat:

Pana acum 2 saptamani stateam in chirie, plateam 150 euro( 100euro chirie+50euro intretinere) banii pe care i dadeam proprietarului.
M-am mutat deoarece administratorul m-a sunat si mi-a spus ca, intretinerea nu a mai fost platita de 5 luni.
Cand am vb cu proprietarul mi-a spus ca va rezolva si va plati, dar nu a facut acest lucru.
Ieri m-a sunat fostul proprietar amenintandu-ma ca se va duce la politie sa faca o plangere pe numele meu cum ca eu nu am platit nimic in ultimele 5 luni....desi eu am platit tot dar din pacate nu am chitanta sa dovedesc ca in fiecare luna pe data de 15 ii dadeam 150 euro.
Intrebarea mea e: Poate sa ma acuze de ceva, eu neavand contract de inchiriere pe acel apartament si nefiind inregistrata niciunde cum ca locuiesc acolo...singuri martori fiind vecinii?
Va rog sa ma ajutati, chiar nu stiu ce sa fac.
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este doar un bluf din partea proprietarului si tu nu risti chiar nimic, politia nu se amesteca in probleme civile.
In schimb el risca inchisoarea de la 2 ani la 8 ani pentru evaziune fiscala, din cauza ca nu a platit impozitul pe chirie. In mod normal trebuia incheiat un contract de inchiriere, pe care proprietarul trebuia sa-l inregistreze la impozite si taxe si sa achite 16% impozit asupra chiriei. Numai bine!

4 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu-ți poate face nimic.
Data viitoare când vei mai sta în chirie „pe blat" înțelege-te altfel cu proprietarul.
Eu am stat pe blat în chirie multă vreme și eu îi plăteam proprietarului chiria însă de cheltuieli (întreținere, curent, internet, etc.) m-am ocupat eu, nu proprietarul.
Salut.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut!
Parerea mea este ca adevarul va iesi la iveala.Este clar ca el iti cere banii ca sa achite restanta si ar trebui sa le spui politistilor.Ma gandesc ca ai putea sa il inregistrezi la telefon, sau poate se pot asculta convorbirile ca sa dovedesti ca el te-a amenintat.Ar fi bine sa pui tu plangere impotriva lui inainte ca el sa depuna inaintea.Plangerea ta sa fie pe motiv ca te-a amenintat.O alta solutie mai e sa faceti testul cu detectorul de minciuni si acolo se va dovedi clar ca esti nevinovata.Bafta si sa iti fie invatatura de minte pe viitor sa umbli numai cu hartii si acte din astea oficiale ca sa ai dovezi. :* >big grin

| TiffanyღBJ a răspuns:

Eu cred ca nu o sa faca nici o plangere la politie pentru ca este ilegal sa inchiriezi fara contract ( la negru ), deci intra si el in probleme. Vrea doar sa te sperie sa mai scoata niste bani de la tine. In mod normal si legal, ar fi trebuit sa existe un contract de inchiriere si el sa plateasca impozite pe suma obtinuta lunar de la tine.

| CARMENCITA a răspuns:

Nu poate face nimic proprietarul atata timp cat el este in ilegalitate si a inchiriat fara a face contract.Eu tot nu inteleg de ce nu plateai tu intretinerea si ii dadeai lui ca banui dupa pretul chiriei ca stateai singura. Daca inchiriezi o garsoniera platesti chiria proprietarului, iar intretinerea, electricitatea le platesti tu, nu ii dai bani proprietarului.Doar daca stai cu proprietarul ii dai si intretinerea.Iti spun ca stau cu chirie si am lucrat si la agentie imobiliara. Poate depune o plangere, dar daca el e in ilegalitate nu cred ca are curaj.Stai linistita ca nu are ce sa-ti faca.Si caut sa ma mut din alte motive.Bine ca ai reusit sa gasesti in alta parte.