NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Parcă şi aşa nu ar fi prea puţini români, care sunt dispuşi să-şi exercite dreptul la vot, numărul de secţii de votare prea mic şi cozile interminabile, au făcut pe mulţi români să renunţe la ideea de a vota, iar alţii, efectiv, nu vor apuca să voteze până la ora 21:00, când se vor încheia voturile. Atât în afara ţării, cât şi în ţară oamenii au stat în picioare, unii şi în ploaie, ore în şir. Mi se pare o bătaie de joc.
Cine ar fi de acord pentru anii următori cu schimbarea sistemului, cu reglamentarea votului electronic sau/şi prin corespondenţă (reglamentat deja în ţări civilizate)?

259 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

"Dragnea zice că nu știe despre ce afaceri bisericești vorbim noi aici - probabil sursele lui de informare vin direct din cercul preafericiților. A zis că el îi respectă foarte mult pe mafioții care l-au ajutat să ajungă la cârma țării și că nu are cum să-i impoziteze, oricât de multe moaște ar pupa.

Totuși, eu zic să încercăm și să-i trimitem pe email (dragnea.liviu@gmail.com) niște moaște, astea de exemplu: http://fb.com/728598800487809.

Să trimitem cât mai mulți, să pupe non-stop și să se roage până reușește să impoziteze biserica aia cu averi de miliarde de euro. Să-i amintim domnului Dragnea că România are o datorie externă de vreo 100 de miliarde de euro. Știm că nu o plătește el - să ne ajute pe noi să o plătim, dar să nu mai dăruiască câte 500 de milioane de euro pe an la preafericiți, să-i dăruiască preanefericiților, că ei plătesc taxe - să rămână și ei în viață, să putem să ne plătim datoriile."

https://www.facebook.com/......668032922/

Guvernul psd-ist-comunist Ponta a introdus şi a mărit zeci de taxe, dar taxarea BOR-ului pe când?!

NOname
| NOname explică:

"Spuneți-le celor care nu au venit la vot în primul tur așa:

– Ponta e prim ministru
– Ponta e președintele celui mai mare partid de la noi, PSD
– Ponta vrea să fie președinte
– Socrul lui Ponta e unul dintre cei mai puternici oameni din PSD
– Soția lui Ponta e parlamentar european
– Prietena de cafea și cumpărături a soției lui Ponta e comisarul european din partea României
– Nașul lui Ponta e directorul SRI
– Cel mai bun prieten al lui Ponta e unul dintre cei mai bogați și puternici moguli din România
– Soțul verișoarei lui Ponta e ministrul justiției
– Fostul partener de afaceri și avocatură al lui Ponta este unul dintre cei mai puternici oameni în PSD
– Protejata lui Ponta e ministrul finanțelor

Un om, familia sa și cîțiva prieteni de familie au Parlamentul, Guvernul, SRI, Justiția, Armata, Poliția, aproape toate județele, mii de orașe și comune, bugetul țării, televiziunile, sute de firme, sute de milioane de euro și acum vor și Președinția, ultimul pas spre puterea absolută.

Ei fac legile, ei le aplică, ei fură, ei stau de pază.

Dacă nu mergem pe 16 noiembrie la vot le dăm toată România și nu se știe dacă o vom mai putea lua înapoi. Nici măcar Iliescu la începutul anilor 90 nu avea puterea totală, nici Năstase sau Băsescu nu au avut-o. Va fi prima oară, de la Ceaușescu încoace, cînd o familie va avea puterea absolută în România.

Acum îi împiedică pe românii din străinătate să voteze. Mîine ne vor împiedica pe noi, cei din țară, să votăm, ca să nu le luăm puterea absolută înapoi. Apoi ne vor împiedica să ieșim din țară, să spunem ce credem, să vorbim între noi sau să ieșim pe stradă.

Soluția e să nu le dăm puterea absolută, să mergem pe 16 noiembrie la vot și să votăm Klaus Iohannis."

http://www.tpu.ro/legislatie-politic-social/ponta-sau-iohannis/#13398093

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/2eBx4GF.jpg

Împreună scăpăm de ciuma Ponta-PSD.

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Conferință de presă cu Klaus Iohannis (Cluj, 6.11. 2014).

http://youtu.be/Klb6qGB7j_o

NOname
| NOname explică:

"Dragii mei prieteni,

Citind acest articol, veţi înţelege cât de periculoasă este venirea lui Victor Ponta la putere, cât de periculoasă este ascensiunea lui politică.

Victor Ponta este pupilul lui Ion Iliescu. Este continuatorul legitim (şi legitimat) al lui Ion Iliescu.

Cu un Victor Ponta Preşedinte al României, ne îndreptăm spre o Românie a furtului generalizat, o Românie a imposturii guralive şi dezordonate, o Românie a incompetenţei şi a neruşinării, în care oameni fără nicio calificare, oameni care şi-au cumpărat sau au furat diplome universitare – ajungând, astfel, în poziţiile-cheie ale magistraturii, ale mediului academic, economic sau politic –, aceşti oameni corupţi, lipsiţi de scrupule, lipsiţi de caracter, se vor afla la cârma ţării noastre, mai exact:

LA TOATE CÂRMELE ROMÂNIEI.

Ieri am împlinit 98 de ani.

Şi ştiu, pentru că am traversat secolul trecut – cu tot ce a avut el bun şi rău, miraculos sau distrugător –, ştiu ce înseamnă atât fascismul, cât şi comunismul. Pe amândouă le-am trăit pe pielea mea. Din amândouă am scăpat cu viaţă: fără să-mi vând sufletul nimănui, deşi „ofertele" au fost multe şi subtile, inclusiv în anul 1990, când am devenit, în primul guvern liber, de după 1989, ministrul Educaţiei şi al Învăţământului, funcţie în care am rămas timp de şase luni, adică exact PÂNĂ LA MINERIADE, până când am văzut cu ochii mei ce se petrecea în Piaţa Universităţii şi am decis să părăsesc guvernul condus de Petre Roman.

Ştiu, aşadar, ce ar putea însemna un Victor Ponta la cârma acestei ţări.

De aceea – TOCMAI DE ACEEA –, încă din primul tur de scrutin, l-am votat pe domnul Klaus Iohannis.

De aceea îl voi vota pe domnul Klaus Iohannis şi în turul al doilea, duminica viitoare, în ziua de 16 noiembrie 2014.

Vă îndemn şi pe voi, oameni cu scaun la cap şi cu sufletul întreg, să mergeţi la vot şi să-l votaţi pe Klaus Iohannis: fără alte „rezerve" sau „dileme", complet sterile în acest moment.

Copiii voştri vă vor fi recunoscători.

MIHAI ŞORA

Bucureşti, 8 noiembrie 2014"

http://www.gandul.info/......i-13517203

NOname
| NOname explică:

"Pentru prim-ministrul Ponta, este candidatura la președinție mai importantă decât soarta acestei țări? Sau oare nu există bani în bugetul de stat pentru a acoperi pomenile electorale? Dacă domnul Ponta și guvernul pe care îl conduce doresc să mă contrazică, să poftească cu proiectul de buget în Parlament!"

https://www.facebook.com/....../video.php

NOname
| NOname explică:

Biserica Ortodoxă, ca de obicei, nici usturoi n-a mâncat, nici gura nu-i miroase.

http://bit.ly/1su8Ly2

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Interviurile cu Klaus Iohannis:

http://www.tpu.ro/......rerea-cum/

NOname
| NOname explică:

"Dacă ne uităm în jur, în România vedem prea multă corupţie, prea multă minciună, prea multă hoţie. Vedem o Românie în care încet, dar sigur, se reinstaurează frica. Vedem o Românie în care chiar democraţia este în pericol. Vedem o Românie în care un candidat care este şi prim-ministru face promisiuni după promisiuni, promite pomeni electorale, după pomeni electorale. Asta este România lui Victor Ponta!" - Klaus Iohannis.

https://www.facebook.com/......221014465/

NOname
| NOname explică:

Na, e gata cu politica (cel puţin cu campaniile electorale oficiale).

E săptămâna oamenilor!

https://www.facebook.com/....../video.php

Hai, România!
A venit timpul să ne luăm ţara înapoi!

| Crossover1 a răspuns (pentru NOname):

Dar tu vorbesti singur laughing)))))))))))))))

| NOname explică (pentru Crossover1):

Încerc să împărtăşesc cu ceilalţi informaţiile şi ideile, ale mele şi cele cu care întru în contact, să nu fiu egoistă sau, mai degrabă, şi din egoism. Este în interesul tuturor ca să fim cât mai informaţi, să nu facem iar o prostie şi să plângem vreo 10 ani după.

Uite că tu ai intrat şi ai citit. La fel procedează şi mulţi alţii, inclusiv cei care nu au cont pe TPU. Iar mie îmi convine, căci fiecare în parte are posibilitatea şi puterea să decidă viitorul României şi implicit al meu. În consecinţă, îi vreau pe oameni cât mai conştienţi şi neproşti - deşteptaţi.

| Crossover1 a răspuns (pentru NOname):

Da, am citit nitel, dar nu sunt atat de agitat si agitator, unii mai si muncesc si mai au si o viata personala. Alegerile politice sunt ale fiecaruia in parte.

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

"Comunism vs. Libertate
Maşinărie de vot de partid vs. Români liberi
Fraude electorale vs. Votul românilor din diaspora

Mobilizaţi cât mai multă lume la vot! Calculul hârtiei e simplu: dacă ies 1.000.000 de oameni la vot dintre cei care nu au ieşit în primul tur, vom avea în sfârşit o Românie liberă!

P.S. 100.000 de voturi în plus în diaspora înseamnă 1% din totalul voturilor, adică 2% diferenţa între candidaţi. Asta nu înseamnă că ei "dau" preşedintele, dar pot contribui la schimbarea pe care o aşteptăm! Toţi românii vor vota preşedintele, toţi au aceeaşi obligaţie morală de a merge la vot şi de a alege viitorul."

NOname
| NOname explică:

Nouă ne pasă!

https://www.facebook.com/video.php?v=726529920754578

NOname
| NOname explică:

""Aceasta demisie a lui Titus Corlatean nu rezolva evident nimic, dimpotriva blocheaza in momentul de fata, posibilitatile de rezolvare pentru turul 2, pentru asigurare posibilitatilor de vot a cetatilor romani din strainate.

Singura semnificate a acestui gest este frica, dupa parerea mea. Nu frica lui Titus Corlatean, sau nu numai a lui Corlatean, ci si a lui Victor Ponta. Altfel daca nu i-ar fi frica daca ar sti Ponta ca diferenta dintre el si adversarul lui este mai mult mica, decat in sondajele coafate care sunt date publicitatii. La cat cinism si cata aroganta are, lui Ponta putin i-ar pasa de manifestatiile ostile din tara si din strainate generate de porcaria votului in diaspora din primul tur. Singura interpretarea este nesiguranta lui Ponta, incepe sa-i fie teama, sa nu mai excluda posibilitatea de a pierde duminica alegerile si stim ce inseamna asta in chiar viziunea lui Ponta: din celebra lui zicere daca pierdem prezidentiale, "scapa cine poate".

Gestul acesta de slabiciune, pasul inapoi al acestui Corlatean, el nu exista ca si Stanoievici care nu spun niciun cuvant, adica acest Corlatean a gasit iesirea, Stanoievici sa linistit.

Nu conteaza acesti indivizi, ci semnalul de slabiciune pe care il da camarila Ponta in fata atmosferei ostilei a manifestiilor care au avut loc in ultimele zile.

Ponta nu s-a asigurat de nimic. Nu controleaza lucrurile si nu stiu cum putea fi rezolvata aceasta problemea, cum ar putea rezolva noul ministrul aceasta problema a noilor sectii.

Nu are voie Corlatean sa-si dea demisia acum. Sa spuna data demisiei dupa turul 2 si validarea de CCR si sa rezolve problema. Faptul ca refuza sa rezolve problema spuannd ca nu exista baza juridica, baza juridica se creeaza, se poate da ordo de urge ce e impotriva legii ca asiguri oamenilor posibilitarea sa voteze. Dimpotriva, legile trebuie sa se supuna cerintei fundamentale a Constitutiei.

Oamenii care au iesit in strada, vad ca nu au iesit degeaba, vad ca protestele lor au avut efect, faptul din dansul si-a dat demisia si aceste proteste vor continua cu mai multa indarjire.", a declarat Cristian Tudor Popescu la REALITATEA TV."

http://www.realitatea.net/ctp_1566606.html

NOname
| NOname explică:

"PROTEST ANTI-PONTA SI ANTI-CORUPTIE, PENTRU VOTUL DREPT SI DEMOCRAT!"

https://www.facebook.com/events/529060697228745/

Dacă nu câştigă Iohannis, mi-e tare milă de Ponta. Nici nu-şi imaginează ce-l aşteaptă. Îi va sta Cotroceniul în gât.

https://www.youtube.com/watch?v=XpnXI10Sd-s

NOname
| NOname explică:

Hai la depontaminare!

https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......nt-cine-i/

NOname
| NOname explică:

Http://voceatimisului.ro/......e-alegeri/

NOname
| NOname explică:

Ioi, ce mi-s dragi şi cei de la Dexonline că s-au implicat şi au luat iniţiativa!

http://dexonline.blogspot.ro/......-2014.html

"Votați Iohannis pe 16 noiembrie 2014!

Nouă ne plac zilele normale, în care ne putem vedea de treabă. Dar s-ar putea să nu mai existe zile normale în România. Acesta este motivul pentru care ieșim din sfera noastră de confort și încercăm să atragem atenția la ce s-ar putea întâmpla în țară în următorii ani de zile.

Mai întâi, permiteți-ne să spunem câteva cuvinte despre noi. Sperăm că Dexonline este un site util. Dacă nu pentru toți dintre dumneavoastră direct, atunci pentru cele 2, 5 milioane de oameni care-l vizitează lunar. Ne face mare plăcere să muncim la el. Lucrăm în mare parte voluntar. Suntem independenți și fiecare din noi s-a alăturat proiectului pentru că simte că lasă în urmă un instrument devenit necesar supraviețuirii limbii, în circumstanțele sociale și tehnice ale lumii de azi. Ne place și lucrul bine făcut și avem și o mândrie, putem să-i spunem, că limba noastră maternă e româna. Da, aici sunt ambele sloganuri ale campaniei electorale, pe care credem că am reușit să le punem în fapte.

Cum am mai zis-o, Dexonline este un demers civic. Ne-am propus să facem ceva pentru limba română, pentru cei care vor să folosească cuvintele limbii române ca să-și transmită gândurile. Tot dintr-o pornire civică spunem acum următoarele.

Credem că trăim un moment important, iar consecințele alegerilor din 16 noiembrie vor fi enorme. Considerăm că Victor Ponta este un real pericol pentru România, un om cum nu se poate mai departe de valorile noastre: onestitate, muncă, responsabilitate, spirit civic. Credem că ar fi catastrofal dacă Victor Ponta ar ajunge președintele României, iar prima afectată ar fi justiția. S-ar nărui astfel statul de drept, singurul sistem în care inițiativa privată se poate dezvolta pe termen lung, fără teama perpetuă a unor abuzuri care pot lovi pe oricine, oricând.

Statul de drept necesită, prin definiție, separarea puterilor, care se țin sub control una pe cealaltă. Concentrarea parlamentului, a guvernului și a puterii locale în mâinile PSD este deja alarmantă, iar atacurile la justiție din ultimii ani arată intențiile acestui partid și ale liderilor săi. Adăugarea președinției la această horă a corupției ar fi devastatoare. Dacă PSD câștigă și alegerile prezidențiale, România va redeveni un sistem monopartid. Faptul că 40% dintre români nu văd o problemă în asta demonstrează starea de manipulare a unei nații care arăta, în 1989, că urăște cu toată ființa ei totalitarismul.

De aceea, o spunem răspicat: pe 16 noiembrie trebuie votat Klaus Iohannis.

Știm că acest îndemn poate fi contestat. Unii nu îl simpatizează nici pe Iohannis. Alții consideră că „toți sunt aceeași mizerie". Alții ar vota doar cu Făt-Frumos sau cu Superman și nu se „mânjesc" alegând pe altcineva. Dar aici este viața reală, de care nu putem fugi. Fie Ponta, fie Iohannis ne va fi președinte cel puțin până în 2019, cu toate implicațiile care decurg piramidal de acolo, de la Cotroceni.

Pentru cei care au votat cu altcineva în primul tur (e și cazul nostru), Iohannis este o soluție infinit mai bună decât Ponta. N-a arătat nici pornirile de satrap ale acestuia, nici n-a luat apărarea celor ajunși în pușcării, nici nu spune una dimineața și alta seara, nici nu s-a arătat mai apropiat de regimurile cu trăsături despotice de la Est decât de valorile civilizației occidentale și nici nu i se poate pune în cârcă vreun plagiat (furt, chiar dacă de text). Klaus Iohannis este primar al Sibiului de atâția ani, reales cu mari majorități; n-are nici renume de baron local, care taie și spânzură pe moșia sa, și nici nu dă de bogdaproste la armate de oameni, pentru a le obține votul.

Un citat care a tot circulat spune că pentru ca răul să se întâmple e suficient ca oamenii buni să nu facă nimic. Experiența de viață a fiecăruia dintre noi ne poate confirma acest lucru. Ca răul să se întâmple nu trebuie să facem rău. E suficient să ne ținem deoparte, să rămânem pasivi, să persiflăm implicarea sau să ne găsim scuze pentru absență.

Îi înțelegem pe cei care uneori chiar nu găsesc pe cine să aleagă și-și spun că nu merită să piardă timpul cu votul. Acum nu este o astfel de situație. Cu Victor Ponta președinte, România s-ar duce de râpă și, pe termen scurt sau mediu, fiecare dintre noi ar resimți în plan personal dezastrul.

Vă rugăm să mergeți la vot pe 16 noiembrie și să-l votați pe Klaus Iohannis.

Echipa Dexonline"

Respect maxim pentru iniţiativa, Dexonline!
Faptul că toţi ne-am alarmat şi mobilizat semnalează clar că este un moment critic şi decisiv pentru România şi oamenii în număr tot mai mare o conştientizează. Sper că ne vom deştepta cât mai mulţi şi nu vom lăsa răul (suprem) să triumfe.
Îmi doresc o Românie liberă şi prosperă, o Românie a noastră.
Klaus Iohannis preşedinte!

NOname
| NOname explică:

"De ce este "neamțul" Klaus Iohannis o oportunitate istorică pentru România și Europa?

Posted on 6 noiembrie 2014

Pentru că impactul de imagine la nivel european al alegerii sale va fi așa de mare încât, după 1989, avem din nou șansa istorică să nu mai fim considerați țiganii hoți și cerșetori ai continentului;

Pentru că vom fi prima țară din estul Uniunii Europene care își va alege un președinte de altă etnie decât majoritatea poporului, deci un semnal de unitate europeană, de care Europa are acumKlaus_Iohannis cea mai mare nevoie;

Pentru că toți politicienii cu probleme penale din toate partidele sunt împotriva lui, ori asta e o certitudine că lupta cu corupții va continua dacă va fi ales;

Pentru că le vom demonstra acelora dintre unguri care sunt extremiști că cei mai mulți români respectă orice om indiferent de neamul din care se trage dacă este echilibrat și corect;

Pentru că și Doctorul Arafat a făcut treabă la nivel național, după ce a performat la Târgu Mureș, la fel va face și Profesorul de la Sibiu.

Pentru că vom câștiga aliați de primă mână în Germania, Austria, și nu în ultimul rând în Luxemburg;

Pentru că această conjunctură, să avem un candidat cu șanse la președinție independent (și atacat) de toți mogulii tv, de toți baronii corupți din toate partidele, cu greu se va mai ivi în următorii zeci de ani;

Pentru că, cu riscul de a pierde, nu face trocuri politice și nu promovează scandalurile de care suntem sătui;

Pentru că se bazează exclusiv pe votul cetățenilor!"

http://flaviusaureliangrozoni.wordpress.com/......si-europa/

NOname
| NOname explică:

...şi ca să ne informăm măcar noi între noi, dacă tot televiziunile preferă să ne mintă şi să ne ţină în întuneric...

Klaus Ioahnnis: "Adversarii mei politici continuă să vehiculeze ideea conform căreia l-aș putea numi pe Traian Băsescu prim-ministru. Vreau să fie clar: eu nu vreau să îl văd niciodată pe Băsescu premier și, ca atare, NU îl voi numi niciodată în fruntea Guvernului."

https://www.facebook.com/......3014289619

Să fie clar pentru oricine!

NOname
| NOname explică:

Klaus Ioahnnis: "Câtă ipocrizie! Așa cum Guvernul Ponta a putut să vină peste noapte cu tot felul de ordonanțe, precum cea care legaliza migrația primarilor, de ce nu au putut să vină cu o ordonanță de urgență tot așa, peste noapte, care să creeze un cadru prin care să avem un număr mai mare de secții de votare? Vă spun, se putea face acest lucru!"

https://www.facebook.com/......0074287913

De disperaţi PSD-iştii apelează la cele mai josnice metode, ca să nu-şi piardă puterea şi locul de furat şi ca să nu vină DNA (Direcţia Naţională Anticorupţie) pe capul lor. Nişte jigodii!

NOname
| NOname explică:

Klaus Ioahnnis: "Această campanie electorală a devenit abominabilă! Nu am crezut că vom ajunge la amenințări cu moartea prin mesaje specifice naziștilor!
Domnule Ponta, poate acum, în ultimul moment, vă dați seama că e greșit să aruncați România în aer, doar ca să ieșiți dumneavoastră președinte!"

https://www.facebook.com/....../video.php

Josnicia PSD-iştilor a ajuns sub orice critică.

Jos dictatura, jos comunismul, jos PSD-ul, jos Ponta!
Iohannis, indiferent de rezultat, va fi preşedintele din "inimile" noastre, ale celor care gândesc şi nu se lasă minţiţi, cumpăraţi şi manipulaţi.

Hai, România! Să ieşim la proteste şi la vot, să ne luăm ţara înapoi din mâna hoţilor, jegoşilor, ipocriţilor şi mitomanilor comunişti!

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......cu-un-lan/

NOname
| NOname explică:

Klaus Ioahnnis: "Întreaga campanie a PSD-ului este gândită ca o campanie anti Iohannis, dar la un nivel extrem de jos."

https://www.facebook.com/....../video.php

Îi dau dreptate.

NOname
| NOname explică:

Apropo de confruntare:

"Strategii PSD i-au facut lui Victor Ponta programul. Patru prezente la TV in ultima saptamana, de la orele 20.00, dupa cum urmeaza: Luni la Romania Tv (consumata), Marti la Realitatea, Miercuri la B1 si Joi la Antena 3. Si Victor Ponta a spus: eu sunt acolo si acolo, de la orele 20.00, il astepam pe Klaus Iohannis acolo. Daca vine, vine pe strategia noastra, daca nu vine, spunem ca se teme de confruntare. In acelasi timp, propaganda PSD a impins in desuet orice propunere rezonabila a unei dezbateri finale pe un teren neutru (Cotroceni, Parlament, Univeritati), unde sa vina TOATE televiziunile si au zis ca ei se tin de programul lor.
Parerea mea de simplu observator media, si ii aduc in atentie d-nei Ana Adriana Săftoiu ca parte din echipa de comunicatori ai dreptei, este ca in acest moment cel mai bun raspuns la strategia lui Victor Ponta ar trebui sa fie ca, candidatul dreptei sa agreeze toate detaliile pentru o dezbatere finala pe teren neutru joi, sa invite toate televiziunile acolo, sa invite ca moderator o Inalta Personalitate a Romaniei care sa fie dincolo de orice dubiu ca e partizana si sa spuna in reciprocitate: noi joi suntem la Parlament (de pilda), pentru dezbaterea finala. Daca Victor Ponta vine, bine, daca nu, facem un dialog doar noi si moderatorul, in fata intregii media, si eventual luam cate o intrebare de la fiecare reprezentant mass media prezent, chit ca sunt zeci sau sute.
De ce cred ca strategii PSD au ales anume 4 dezbateri si anume in acea ordine?
a) Patru dezbateri sunt multe, candidatul oboseste. Va fi stors la a patra dezbatere, cea finala, de joi, la Antena 3, unde Klaus Iohannis ar fi fost prins obosit, cu garda jos, pe televiziunea cu cea mai mare audienta, si unde ar fi urmat "executia publica" a candidatului dreptei, in ultima zi reala de campanie.
b) Exista o anumita curba a atentiei. Oamenii sunt atenti la inceput si la sfarsit, la orice lucru, de aceea, la orice, se pune cea mai buna "marfa" la inceput si la sfarsit. De exemplu la un concert sau la un film, conteaza sa inceapa sus si sa se sfarseasca sus, la mijloc e umplutura ca oricum oamenii isi pierd din atentie si interes. La fel si cu un CD de muzica. Si Victor Ponta a inceput tare cu RTV-ul a pus a doua Realitatea, unde ar fi caderea cea mai tare de interes, pe curba de interes cunoscuta a atentiei, apoi B1 si finalul apoteotic unde sa termine pe atentie maxima, la Antena 3. Sa fi acceptat acest scenariu, dreapta ar fi acceptat o sinucidere comunicationala. Ar fi bine ca, candidatul sa iasa din acest scenariu.
c) Audientele sunt mici (in medie in jur de 200.000 oameni), pe fiecare statie - daca ne raportam la cei 10 milioane de votanti. Daca cumva candidatul dreptei ar fi punctat bine in vreo dezbatere, nu ar fi avut, in direct, o mare masa de votanti. Ar fi avut doar 200.000 oameni, un risc mic. Dupa care masinaria de propaganda a PSD ar fi preluat la "mestecat" ce s-a intamplat si nu ar mai fi contat ce s-a intamplat, ci ce zic ei ca s-a intamplat. In plus, ar fi putut redresa lucrurile urmatoarea zi, la urmatoarea confruntare. PSD vrea totul in doze mici, sa nu isi asume riscuri.
d) O singura dezbatere, neutra, majora, in fata TUTUROR televiziunilor, ar fi insemnat ca TOATA ROMANIA e in direct, sa spunem joi seara. 10 milioane se spectatori. Ei bine, toata aceasta dezbatere ar fi fost vazuta in direct de toata tara. Daca Klaus Iohannis iese mai bine, s-a terminat. Nu poate masinaria de partid a doua zi sa spuna ca e alba, când toata lumea a vazut cu ochii lor, in direct, ca e neagra. Plus ca nu ar mai fi timp. PSD se teme de o confruntare finala reala, neutra, cu toata media de fata. Le este teama de ce au patit Adrian Nastase si Mircea Geoana in ultimele confruntari.
e) Victor Ponta e supra-expus mediatic. Lumea e satula de Victor Ponta. La dezbaterea finala, cei 10 milioane ar fi interesati de Klaus Iohannis, el e "the new girl in town)."

NOname
| NOname explică:

"Momentan, se voteaza omul si nu partidul. Este adevarat, este, intr-adevar, sustinut de acelasi partid care l-a sustinut si pe Basescu (pe care, nici eu nu il mai suport), dar parerea mea sincera si personala este ca domnul Klaus Iohannis este facut dintr-un cu totul alt aluat decat domnul Basescu. Cu alte cuvinte, faptul ca este sustinut de PNL si PDL nu inseamna ca este omul intereselor din culisele ACL-ului.

Ce este in schimb foarte sigur este ca timpul le va lamuri intr-un final pe toate.

Dar oricum ar fi, decat sa il votez pe nesimtitul si infatuatul de ponta, il prefer pe Iohannis fara nici o urma de regret.
Vreau sa ii acord o sansa domnului Iohannis, pentru ca imi place cum se prezinta, imi plac valorile pe care le expune si imi place ce a facut din Sibiu."

NOname
| NOname explică:

Un comentariu la îndemnul http://bit.ly/1xpAkgl celor de la Dex online:

"Felicitări, deși este greu de crezut că un om cerebral, dornic de evoluție, care vrea să își imbogățească vocabularul sau să îl corecteze, ar putea vota cu Ponta.
Sunt dea dreptul comice argumentele cu copii, până și scorpia de Gabriela Vrânceanu pe care o stimam altădată recurge la atacuri ieftine afirmând că cine nu are copii nu e un om complet, ohhh, eaaa "zeița fertilității". Dragă Firea, nu (mai) facem copii pentru că nu avem ce să le oferim, colegii tăi de partid au furat totul, suntem oricum 7 miliarde pe glob și nu sunt resurse pentru toți, mai scriem, mai citim, încercăm să avansăm în știință, poate lăsăm ceva util pentru ceilalți, umplutul găurilor iresponsabil nu mai e de actualitate.
Să revenim la Ponta, mă întrebam de ce naiba nu demisionează când e atât de evidentă mișcarea celor mai cu carte împotriva lui? Păi cum ar putea să demisioneze un plagiator, un om care se dedă la furt intelectual, care face risipa banilor publici într-un mod atât de excesiv în tentativa de a suci mințile sărmanilor îndobitociți de antene, și care sunt mulți din păcate. Trebuie puțină implicare, dar refuz să cred că papagalul ăla îmi poate influența mie viitorul. PUNCT!"