NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Parcă şi aşa nu ar fi prea puţini români, care sunt dispuşi să-şi exercite dreptul la vot, numărul de secţii de votare prea mic şi cozile interminabile, au făcut pe mulţi români să renunţe la ideea de a vota, iar alţii, efectiv, nu vor apuca să voteze până la ora 21:00, când se vor încheia voturile. Atât în afara ţării, cât şi în ţară oamenii au stat în picioare, unii şi în ploaie, ore în şir. Mi se pare o bătaie de joc.
Cine ar fi de acord pentru anii următori cu schimbarea sistemului, cu reglamentarea votului electronic sau/şi prin corespondenţă (reglamentat deja în ţări civilizate)?

259 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Această victorie nu este a mea, este a voastră, a românilor! Împreună, am arătat în ultimele luni că nu exista imposibil, că orice se poate îndeplini prin credință și hotărâre. Prin voi, România a prins puteri pentru a se face bine. Am nevoie de voi, pentru că România noastră începe acum!"

https://www.facebook.com/......560409231/

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Dragi români, cu peste 6, 2 milioane de voturi, m-ați ales Președintele României! Vă mulțumesc din inimă!"

https://www.facebook.com/....../video.php

NOname
| NOname explică:

"Victoria Cetățenilor! Am câștigat o bătălie, dar nu și războiul, încă!"

http://flaviusaureliangrozoni.wordpress.com/......oiul-inca/

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Pe 16 noiembrie, cetățenii României au dat semnalul schimbării profunde. Acest semnal extrem de puternic este atât pentru mine, cât și pentru clasa politică. Eu am înțeles acest semnal dat printr-un vot covârșitor și îi îndemn și pe politicieni să îl ia în considerare și să judece bine ce au de făcut în zilele următoare."

https://www.facebook.com/....../video.php

Klaus Iohannis: "Solicit Parlamentului să se țină de cuvânt și mâine să pună pe ordinea de zi legea amnistiei și grațierii și să o pice. Tot mâine, rog Parlamentul să ia în discuție toate solicitările venite din partea Justiției și să le încuviințeze pe toate."

https://www.facebook.com/....../video.php

Împreună cu omul nostru, în sfârşit, putem să-i facem pe parlamentari/guvernanţi să ne respecte drepturile şi dorinţele şi să-i punem la treabă!

NOname
| NOname explică:

Pretextele lui Ponta pentru a nu-şi asuma vina şi reacţiile oamenilor (cele care au rămas încă necenzurate, că pe mine de vreo 2 zile m-a blocat):

https://www.facebook.com/......524543436/

Mai mult de 90% dintre comentarii sunt pe tema "Demisia!".

Acesta este rezultatul guvernării lui Ponta, care era obligat să asigure posibilitatea de a-şi exercita dreptul la vot în condiţii umane tuturor românilor, indiferent câţi s-ar prezenta:

https://www.facebook.com/video.php?v=538592162943441

Demisia!

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/....../photo.php

NOname
| NOname explică:

Nici ameninţările psd-iştilor nu au dat rezultate dorite de ei.

"Preşedintele PSD Satu Mare, Mircea Govor, a fost înregistrat în timp ce ţipa la colegii săi de partid şi-i ameninţa pe directorii de şcoli, pe şefii de deconcentrate, dar şi pe preoţii din judeţ că vor avea de suferit dacă Victor Ponta nu va câştiga prezidenţialele. În această săptămână, Liviu Dragnea a discutat cu toţi şefii de organizaţie din ţară despre rezultate de la alegeri, iar în week-end-ul trecut s-a deplasat la Satu Mare pentru a evalua situaţia din judeţ."

http://youtu.be/OpI-pgHvO64

Nici manipulările...

http://youtu.be/Kt9l01r8OBg

Nu au putut ei fura cât am putut noi vota!

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Rog partidele politice să înceapă urgent discuțiile pe legea votului electronic și a votului prin corespondență."

https://www.facebook.com/......360348951/

Un preşedinte al poporului, nu al baronilor - exact ce ne trebuia!

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "După ce a stat mai bine de un an în sertarele din Parlament, legea amnistiei și grațierii a fost respinsă astăzi în Plenul Camerei Deputaților. Deci, se poate!"

https://www.facebook.com/......803614640/

Ce repede şi bine se mişcă lucrurile...deci se poate!

NOname
| NOname explică:

"Iohannis avertismente pentru baronii PNL: Sa nu credeti ca scapati de mine!"

http://www.stiripesurse.ro/......39521.html

Klaus Iohannis: "Decat sa fiu marlan, mai bine pierd alegerile".

Presa de afară: "Romania ofera astazi o frumoasa ilustrare a democratiei".

http://www.mondonews.ro/......tor-ponta/

"PRESA din GERMANIA jubileaza dupa victoria lui IOHANNIS: Nemtii semnaleaza investitorilor ca pe Romania lui Iohannis se poate conta."

http://www.mondonews.ro/......ate-conta/

"Singur împotriva mafiei."

"Ce scrie presa straina, inclusiv cea din Germania, despre VICTORIA istorica a lui Klaus IOHANNIS."

http://www.mondonews.ro/......-iohannis/

"Monica Macovei: Il felicit pe Klaus Iohannis. Are de partea lui speranta a milioane de romani care nu mai vor sa fie umiliti si furati."

http://www.mondonews.ro/......si-furati/

"Felicitari romanilor care s-au reunit impotriva dictaturii hotilor de bani si de voturi! Felicitari, Klaus Iohannis!", a scris Monica Macovei, care a completat: "Sunt mandra de romanii din tara si din lume care au votat cu mic si mare, cu speranta si cerbicie impotriva lui Ponta si a dictaturii hotilor, care ne-au furat si bani, si voturi. Sunt mandra de romanii din lume care si-au daruit o zi din viata ca sa voteze. Ponta a fost invins si de romanii care au stat 15 ore in picioare, umiliti, fara sa poata vota. Sunt fericita ca romanii de acasa au protestat pentru dreptul la vot, nu al lor, ci al romanilor din lume, si asa ne-am reunit."

"Il felicit pe Klaus Iohannis pentru victoria obtinuta. Are de partea lui speranta a milioane de romani care nu doresc sa mai fie umiliti si furati de politicieni. Milioane de romani care vor respectarea statului de drept si justitie independenta, vor bunastare si libertate", incheie europarlamentarul.

NOname
| NOname explică:

Ce nesimţiţi... Dar bine că nu o să le meargă la nesfârşit.

"Membru CNA: Antena 3 şi România TV, cea mai mare manipulare şi fraudare a votului în ziua alegerilor.

Am asistat duminică la cea mai mare manipulare şi fraudare a votului de către două televiziuni licenţiate - Antena 3 a lui Dan Voiculescu şi România TV a pesedistului Sebastian Ghiţă - care "şi-au arătat capacitatea de dezinformare şi manipulare, îndeplinindu-şi astfel ţinta existenţei lor", a afirmat duminică seară, în cadrul unui comunicat de presă, Valentin Jucan, unul dintre membrii Consiliului Naţional al Audiovizualului (CNA).
"Au fost difuzate informaţii mincinoase, filmări regizate cu camera ascunsă, reportaje mincinoase de la secţiile de vot din străinătate, declaraţii ale politicienilor cu unic mesaj de susţinere a unui anumit candidat, acuzaţii neprobate privind fraudarea votului din diasporă, atacuri la persoană, intervenţii ale moderatorilor care îndeamnă la vot în favoarea unui candidat, instigări la ură pe criterii etnice. Este fără precedent ceea ce s-a întâmplat astăzi în spaţiul audiovizual, normele legale fiind încălcate sever aproape în fiecare minut de emisie, moralitatea publică fiind şi ea batjocorită", a declarat revoltat Valentin Jucan.
În viziunea acestuia, Parlamentul României, prin actuala majoritate politică, este direct responsabil de aceste atacuri concertate la libera formare a opiniei şi la informarea corectă a publicului.
Din programele difuzate în ziua votului de Antena 3 şi România TV, membrul CNA deduce că publicul lor ţintă este considerat "un public credul şi fără minime posibilităţi cognitive, altfel nu se poate explica violenţa dezinformării şi modalitatea în care au fost realizate emisiunile – sub limita mediocrităţii".
CNA va trebui să analizeze, în prima şedinţă publică, întreaga desfăşurare a zilei de alegeri, din punct de vedere audiovizual, cu precădere la posturile Antena 3 şi România TV, posturi care, în aceste condiţii, ridică mari semne de întrebare în legătură cu posibilitatea păstrării licenţelor audiovizuale, susţine Jucan.
"Dacă CNA nu va tranşa cu corectitudine gravele încălcări ale legislaţiei, va fi complice cu fraudarea alegerilor şi cu distrugerea credibilităţii presei audiovizuale. Aceste posturi nu mai reprezintă de mult timp jurnalismul liber, declaraţiile lor de credinţă formulate la momentul solicitării licenţei audiovizuale fiind transformate în simple lozinci. Servilismul politic nu are ce căuta într-o presă liberă a unui stat democratic", a fost concluzia acestuia.
Românii sancţionează posturile TV în stradă
După vot, oamenii au ieşit în număr mare în stradă pentru a sărbători înfrângerea lui Victor Ponta. La un moment dat aceştia au început să-şi manifeste revolta faţă de modul în care postul lui Dan Voiculescu, care este condamnat la 10 ani de închisoare pentru spălare de bani, a prezentat evenimentele din jurul alegerilor prezidenţiale.
"ANTENA 3, NIŞTE DERBEDEI! - aceste cuvinte sunt scandate de mii de oameni, la Bucureşti în Piaţa Universităţii, la Cluj, la Braşov şi în alte mari oraşe. Gâdea, Badea, Ciuvică, Ursu, Dumitrescu, Stancu, Stoicescu, ce părere aveţi? Este pentru prima dată de la Revoluţie încoace când românii conştientizează şi protestează masiv împotriva unor manipulări mizerabile. Şi este tot prima dată când mii de oameni protestează împotriva unui post de televiziune", a mai precizat Valentin Jucan.
"Din CNA: Popescu, Mititelu, Trepcea, Georgescu, Cristea, Gubernat, Turos, vă place ce aţi creat? Sunteţi mulţumiţi de acest spaţiu audiovizual pe care l-aţi moşit? Nu simţiţi puţină ruşine când vedeţi reacţia românilor? Nu simţiţi jenă când vedeţi că aceste televiziuni pe care le-aţi protejat politic ani de zile, fără să aplicaţi legea, sunt decredibilizate de manipularea şi minciunile pe care le folosesc? Mergeţi, stimaţi colegi, în Piaţa Universităţii şi spuneţi românilor cine sunteţi şi ce faceţi. RUŞINE!", a mai adăugat acesta.
Un exemplu sugestiv
În timp ce zeci de mii de români din Diaspora stăteau din nou la cozi de kilometri pentru a vota, televiziunile RomâniaTV şi Antena 3, susţineau că secţiile de votare sunt goale.
Antena 3 a prezentat imagini din care rezultă că n-ar fi nicio problemă cu votul în străinătate, în timp ce pe burtiera emisiunii de ştiri scria: "Secţii de vot goale în străinătate", potrivit Hotnews.ro
În acelaşi timp, RomâniaTV acuza că "basiştii" fraudează votul din Diaspora şi afişa pe burtieră titluri de genul "Basiştii, înghesuiţi la o secţie, restul sunt goale"."

http://bit.ly/1wUtbC1

Ador când se face dreptate.

"In atentia CNA, ridicarea licentei postului antena3."

http://www.petitieonline.com/......ui_antena3

Semnat!

Abia aştept să li se retragă licenţele. Prea mult şi-au făcut de cap.

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Viziunea mea este cea a unei Românii puternice și prospere, în care fiecare își face treaba, în care proiectele începute sunt duse la bun sfârșit, în care legea este lege pentru toți, în care politicienii și instituțiile servesc cetățenii și, lucrând împreună, facem ca România să arate așa cum ne dorim.
Am propus în programul prezidențial cu care am candidat 11 teme pe care este necesar să creăm consens la nivelul societății și mediului politic, începând cu viziunea asupra marilor sisteme publice – sănătate, educație, pensii, dar și domeniul economic."

https://www.facebook.com/......3613541559

http://www.iohannispresedinte.ro/ro/program-prezidential

NOname
| NOname explică:

"Atâtea lucruri de învăţat, atât de puţin timp...

Un interviu cu Vlad Tăuşance, care este responsabil pentru comunicarea online în campania nou alesului preşedinte al României, Klaus Johannis."

http://andreeavasile.ro/......-facebook/

NOname
| NOname explică:

"România lucrului bine făcut este România statului de drept, a separației puterilor și a domniei legii." - Klaus Iohannis.

https://www.facebook.com/......223472898/

NOname
| NOname explică:

"BEC: Klaus Iohannis a câştigat 89, 73% din voturile românilor din străinătate. Victor Ponta a câştigat alegerile din diaspora doar în Palestina.

Spre exemplu, Klaus Iohannis a câştigat alegerile în Australia cu 92, 39%, în Austria cu 94, 12%, în Belgia cu 93, 72%, în Canada cu 93, 48%.

Iohannis a obţinut 95, 13% din voturile românilor din Danemarca.

Totodată, în Elveţia 93, 24% dintre români au votat pentru ca Iohannis să fie preşedinte, în Franţa - 93, 46, în Filipine - 92, 95%, în Irlanda - 95, 75%, în Kenya - 94, 44%, în Luxemburg - 90, 98%, în Malaezia - 93, 47%, în Marea Britanie - 94, 90%, în Norvegia - 92, 54%, în Noua Zeelandă - 93, 63%, în Olanda - 92, 50%, în Germania cu 96, 05%, în Republica Moldova - 78, 58%, în Spania - cu 90, 63%.

În Rusia, Iohannis a obţinut 76, 55%, în China - 79, 61%, iar în Coreea de Nord 66, 66% din voturi.

Victor Ponta a câştigat doar alegerile din Palestina - cu 52, 63%."

http://www.digi24.ro/......n+diaspora

"Biroul Electoral Central
Pentru alegerea Preşedintelui României din anul 2014
Rezultate finale 16 noiembrie."

http://www.bec2014.ro/rezultate-finale-16-noiembrie/

Să se mute Ponta în Palestina!;))

NOname
| NOname explică:

Susţinătorii lui Ponta. =)))
http://youtu.be/gJd4BhfRZM4

NOname
| NOname explică:

"În România lucrului bine făcut, vom absolvi școala de integrare europeană și vom deveni un stat matur, puternic și respectat în UE." - Klaus Iohannis.

https://www.facebook.com/......153427605/

NOname
| NOname explică:

Klaus Iohannis: "Astăzi, Curtea Constituțională a validat mandatul meu de Președinte al României. Mulțumesc tuturor românilor care au votat pe 2 și 16 noiembrie și în mod deosebit celor care m-au votat pe mine. A fost un vot foarte puternic, vă asigur pe toți că l-am înțeles. Vreau să remarc că acum, după 25 de ani de la Revoluția română, se încheie o etapă. Iată că românii, prin votul lor, au spus foarte clar: stop și de la capăt. Viziunea mea s-a împletit fericit cu așteptările românilor. Privesc cu toată răspunderea drumul greu care ne așteaptă la capătul căruia se află România puternică și prosperă. Vă spun tuturor că da, se poate! Se poate construi o Românie puternică și prosperă, o Românie a lucrului bine făcut, în timp și pas cu pas."

https://www.facebook.com/......4206751833

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......asa-cum-a/

NOname
| NOname explică:

Http://www.ziare.com/......ia-1334345

NOname
| NOname explică:

"După aproape două săptămâni de la votul istoric din 16 noiembrie, astfel de imagini îmi trezesc sentimente contradictorii. Pe de o parte, sunt și astăzi mișcat de uimitorul val al schimbării la care românii din Diaspora au contribuit din plin. Pe de altă parte, sunt revoltat că cei care i-au împiedicat pe români să-și exercite un drept fundamental sunt încă în funcții. De asemenea, aștept cu maxim interes ca Parchetul Curții Supreme să-și respecte obligațiile constituționale de a apăra drepturile și libertățile cetățenilor și, în consecință, aștept cât mai curând rezultatul investigației privind împiedicarea exercitării drepturilor electorale de către românii din Diaspora.
România normală nu este doar despre viitor, ci și despre trecut, despre cum cei care au încercat să abată societatea noastră pe drumuri atât de greșite sunt trași la răspundere!"

https://www.facebook.com/......0832939837

"Filmul ce documenteaza atmosfera votului din diaspora si cugetarile romanilor ce au asteptat cu stoicism sa-si exercite dreptul la vot in cadrul alegerilor prezidentiale din 2014. "

http://youtu.be/lHCUPTwz238

NOname
| NOname explică:

"Mesaj cu ocazia Zilei Constituției - 8 decembrie 2014.

Adoptarea în urmă cu 23 de ani a primei Constituții a României după căderea regimului comunist reprezintă un moment fundamental în procesul de consolidare democratică a țării noastre. Astăzi putem spune că avem o Constituție care a trecut deja testul timpului. Integrarea europeană a impus anumite ajustări, însă au existat și modificări care nu s-au dovedit cele mai fericite, după cum există și texte care au permis interpretări forțate, dincolo de spiritul actului fundamental. Tocmai de aceea, procesul de revizuire a Constituției, de modernizare și clarificare trebuie desăvârșit în perioada următoare, iar modificările vor avea rolul de a o face mai puternică, de a construi un edificiu statal mai eficient, de a întări statul de drept, dar și libertățile cetățenești."

https://www.facebook.com/......7112436209

https://www.facebook.com/......609088426/

NOname
| NOname explică:

"Tatiana Niculescu Bran va fi purtătorul meu de cuvânt ca Președinte al României, începând cu data de 21 decembrie. Lista integrală a echipei care mă va însoți la Cotroceni va fi dată publicității săptămâna viitoare."

https://www.facebook.com/......4982414422

Pare o alegere inspirată.

http://www.hotnews.ro/......hannis.htm

http://ro.wikipedia.org/wiki/Tatiana_Niculescu_Bran

Despre cărți și film ("După dealuri"):

- http://youtu.be/IzJec1LC5yU
- http://youtu.be/GVYdGr41Pzw
- http://youtu.be/cJHdkIks4uk

- http://www.imdb.com/title/tt2258281/
- http://youtu.be/QVQdeIyCB68

| express11 a răspuns:

N-ai sa vezi.suntem in usa? oricum este bataie de joc.ei sunt cei mai penali, fura mil. de euro, ce sa mai cumpere cabine de vot electronice, computerizate? astia angajeaza hackeri sa ne dea in cap!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cred ca te referi la cei din afara tarii!
Da, am vazut si eu acel cozi. Sunt muti romani care vor sa voteze si putine sectii de votare arondate.In plus ar fi acele formulare care trebuiau compleate de votanti care evident iau timp.
Dar pentru cei afati in tara, de ce? Nu au timp pana la ora 21 sa-si exercite dreptul la vot? Din experintele din anii trecuti am vazut ca multi se ingramadesc spre sfarsitul orelor de votare si apoi tipa in gura mare ca nu sunt lasati sa voteze. pana acum ce au facut?
Da, sunt de acord cu votul prin corespondenta sau electronic doar pentru romanii din strainatate, ar mai usor pentru toata lumea.
In rest votul clasic ar cel mai potrivit, mai ales ca nu toata lumea e familarizata cu alt tip de vot.
Mie de exemplu nu mi-a luat mai mult de 10 minute sa votez.Cu tot cu drumul pana la sectia de votare si predarea stampilei.

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Angycut, tu nu te-ai uitat la ştiri? (eu astăzi am făcut o excepţie, curioasă fiind de cum se vor desfăşura lucrurile)
Sunt cozi kilometrice prin toată ţara, poate cu unele excepţii.
Vor fi zeci de mii de români, atât în ţară, cât şi în afară, care nu vor apuca să voteze. Nemaivorbind de cei care au fi vrut, dar din diverse motive nu au putut să ajungă la secţiile de votare.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Da,m-am uitat!(chiar acum se dezbate la realitatea)

O mai buna organizare, marirea sectilor de votare poate ar rezolva probema
Se stie ca fideli votanti sunt persoanele de varsta a III -a.Crezi ca au habar de votul electonic?
In rest propunerea ta este buna, s-a vorbit de asta de-a lungul zilei.Ar fi un atu pentru toata lumea...

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Este vorba de adăugarea posibilităţii şi unui vot electronic şi prin corespondenţă pe lângă cel clasic; deci atehnologicii nu ar fi afectaţi. În schimb, mai toată lumea ar putea să voteze şi ar putea să o facă cu un efort mai mic, fără complicaţii majore.

| ALGator a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Cred ca ar trebui pusa in evidenta o neintelegere cind se pun in opozitie mijoace tehnice clasice (formulare, posta, telefon - ultimele doua vechi de un secol dar in continuare nefolosite de administratia româna anacronica) si cele "moderne".
Trec peste faptul ca exista virstnici de peste 80 de ani care practica datingul pe internet sau virstnici de peste 90 care scriu bloguri.
Revenind, o administratie inteligenta, pragmatica si binevoitoare introduce mijloacele moderne ca alternativa, pastrindu-le pe cele clasice din respect pentru cei care le prefera.
Tehnic, nu vad absolut nicio problema.
In privinta celor din tara care nu merg la timp la vot, pentru bunul mers ar trebui acceptat un adevar vechi ca lumea e lenesa.
Daca administratia ar manifesta o deschidere pentru solutii de-a gata din alte tari, s-ar putea fara probleme aplica votul anticipat in localuri destinate si amenajate (minim) ca atare. In Suedia se poate vota cu o luna inainte la biblioteci.
Inca odata, administratia româneasca ocoleste cu consecventa aplicarea miljoacelor moderne tehnice. O face din cauza nivelului scazut de pregatire si a mentalitatii autoritatii arogante al carei inamic este cetateanul. Dar mai ales, pentru ca modernizarile aduc dupa ele pierderea unor privilegii, venituri necuvenite, a posibilitatii de a tine sub control populatia pentru a o face santajabila si buna de plata. Vechea poveste.

| NOname explică (pentru ALGator):

Mulţumesc, ALGator, pentru că ai înţeles perfect esenţa întrebării şi ai oferit un răspuns inteligent şi documentat.

| Mădă0611 a răspuns:

Priveste partea buna, de ciuda ca au fost supusi unui asemenea tratament din partea lui poanta, cei din afara o sa voteze impotriva lui, si se pare ca o sa fie mai multi.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Ei oricum au fi votat împotriva lui Ponta (marea majoritatea), dar ai dreptate, acum vor fi şi mai determinaţi.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Uite cum şi-au bătut joc de oameni:
http://youtu.be/cwTXRunirTQ

Dar chiar dacă Ponta a reuşit să mai fure câteva procente în primul tur (privând pe mulţi studenţi şi oameni educaţi de afară de dreptul lor), pentru al doilea tur a reuşit să-i unească şi să-i mobilizezi pe români împotriva sa. A creat condiţiile necesare pentru o revoluţie, picând, practic, în groapa, pe care a săpat-o altora.
Bravo lui! Românii chiar aveau nevoie de un inamic comun, ca să se unească şi să spună "stop!".

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Stiu, traiasca facebook-ul. Cica, cei din diaspora au facut scandal de fiţă, ca pana acum n-au facut asa ceva chiar daca situatia a fost la fel. Apropo, e cam off topic, dar apropo de fb, ciiiica, iar, dupa "profilul votantilor", de fapt cei tineri si cei cu studii superioare au fost majoritari, iar daca poanta a fost cel mai votat, ei l-au votat. http://www.tolo.ro/2014/11/03/falimentului-dispretului-pentru-prosti/ Nenea asta, Tolontan, observ ca e super prost, desi cei care au votat cu Macovei sunt printre cei din gasca cealalta, printre care si eu >:) http://www.ires.com.ro/......_tur-1.pdf 71% din 1000, sa zicem, e mai putin decat 33% din 100.000, sa zicem, pentru asta si altii la fel de inteligenti, e mai mult. "Acest rezultat insuportabil pentru dreapta nu e generat de România slab educată și bătrînă, ci și de România cu studii și tînără, de vreme ce 71% dintre votanții cu studii superioare au venit la vot, spre deosebire de doar 33% dintre cei cu studii primare! E un procent normal peste tot în lume, să terminăm cu miturile false că "proștii" decid soarta țării."

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Nici nu cred că a afirmat cineva, nu eu cel puţin, că Ponta a fost votat exclusiv de bătrâni şi de cei slab educaţi. S-au luat în calcul şi spălaţii pe creier (de antene, fluturaşi de propagandă, etc.), naivii şi greii de cap din naştere (cu câte facultăţi, masterate şi doctorate (de tip Ponta) vor ei, irelevant).
Însă predominant Ponta a fost votat de pensionari, pe care i-a păcălit că este singura lor salvare şi i-a ademenit cu tot felul de promisiuni, de nostalgicii după comunism, de psd-iştii, de amăgiţii de primari şi preoţi şi de oamenii de la ţară, care pentru o pungă de pufuleţi sau un kil de ceva "gratis" l-ar vota şi pe dracu.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Plus cazurile de genul, când, efectiv, se cumpără votul:

http://ziarulclujean.ro/......em-dovada/

https://www.facebook.com/video.php?v=738748369531343

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Intr-un fel as vrea sa iasa poanta, ca asa sa moara de foame astia care s-au vandut pentru o zi de "rege".

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Da, poate ar merita să vadă cum e sub conducerea Ponta şi să fie huiduiţi ani de zile că au votat cu partea dorsală.
Ar trebui să aibă grijă ce-şi doresc, că s-ar putea să li se întâmple.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Singura grija, din cauza careia ma zbat un pic, e ca ma gandesc ca poate o sa fie ca inainte de 89, sau cum e in Coreea de Nord, si atunci parerea majoritatii nu mai conteaza, dar o sa imi pregatesc stomacul pentru mult popcorn, ca la revolutia din 89 aveam abia doi ani si n-am vazut nimic, acum as privi cu mare interes. :> Daca si nenicii responsabili de situatie ar primi acelasi tratament, nu doar poanta, ar fi mai fain, oricum, cand e ceva la tv/pc, creierul nu realizeaza ce e real si ce nu, deci e ok sa vezi oameni impuscati, doar asta vezi in majoritatea filmelor. http://25.media.tumblr.com/tumblr_m3b0jbEzjL1robvvco1_250.gif

| NOname explică (pentru Mădă0611):

: ))

| Inferno a răspuns:

Imi imaginez numai frustrarea celor, care dupa ce au petrecut ore la cozi kilometrice, ajunsi in sfarsit in fata camerei de votare, se trezesc cu usa inchisa in nas pe motiv ca a trecut de ora noua.
E halucinant ce se intampla.
Si chestia asta cu "accepti asa cum este" e o mare tampenie, nu trebuie sa accepti, trebuie sa sesizezi si sa incerci sa schimbi ceva. Pana la urma asa are loc progresul, vezi ce e gresit si apoi corectezi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Romanii din diaspora nici n-ar trebui sa aiba dreptul la vot. Dupa ce ca au plecat ca niste dezertori si ca niste mercenari ce sunt in timp ce noi restul care am ramas facem frigul, foamea si suntem furati la greu, mai au si dreptul sa decida cine sa fie presedinte aici. Partea interesanta e ca nu ei trebuie sa-l suporte, ci noi astia restul fraierilor care am ramas... Cu alte cuvinte capsunarii, maslinarii si zidarii (ca astia sunt romanii care predomina in diaspora) voteaza si noi suferim de pe urma votului lor (ca pe ei ii doare-n kuur, doar sunt plecati si se supun altor legi). Data trecuta romanii din diaspora l-au ales pe Basescu pentru al II-lea mandat, ei au facut diferenta. Iar noi bineinteles ca a trebuit sa-l suportam.

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eşti nedrept şi răutăcios gratuit - vorbesc frustrările din tine -, iar ceea ce faci se numeşte "discriminare".
Nu au plecat de prea mult bine. Majoritatea au familii aici, trimit bani în România (menţinând situaţia economică a ţării pe linia de plutire) şi dacă li s-ar oferi posibilitatea (un loc de muncă din care se poate trăi), s-ar întoarce oricând acasă.
Dreptul la vot este dreptul tuturor cetăţenilor (cu unele excepţii), iar românii de afară par chiar mai interesaţi ca lucrurile să se schimbe şi pun mare preţ pe dreptul său de a alege, pe rolul său în viaţa politică a României (majoritatea votează cu Iohannis, că pe ei nu i-au prostit Antena3, propaganda mincinos-murdar-psd-istă şi pomenile electorale; tocmai de aia organizatorii alegerilor - guvernul României, pe care stă acum caracatiţa roşie - au şi încercat să-i saboteze).

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

''Majoritatea au familii aici, trimit bani în România (menţinând situaţia economică a ţării pe linia de plutire)''
Cum? Crescand inflatia? Astia nu-s bani produsi in Romania ca rezultat a unor locuri de munca create aici si nici nu sunt impozitati de catre statul roman. Banii astia sunt bani gri, niciodata banii gri nu vor sustine o economie decat eventual artificial. Banii astia ne dau doar impresia ca suntem ceea ce de fapt nu suntem, sunt foarte inselatori.
Nu ma intereseaza cu cine voteaza romanii din diaspora dar din bun simt pentru noi astialalti nu ar trebui sa fie legal sa poata vota. In fond, ei nici macar nu au de unde sa stie ce se intampla cu adevarat in tara asta, voteaza o poveste frumos prezentata de niste televiziuni straine subiective, voteaza in necunostiinta de cauza si ca sa se afle in treaba. Partea mai proasta este ca votul lor ne-a daunat noua in trecut si nu pot sa sper decat ca nu se va mai repeta povestea urata din 2009 niciodata.
Este interesant cum numesti tu Guvernul Romaniei caracatita rosie (ceea ce este adevarat) dar omiti ca de fapt ACL si PSD sunt frati din aceeasi mamawinking

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eşti prea obtuz şi fixat pe prejudecăţile tale.
În era internetului trebuie să fii prost rău, ca să nu te poţi informa. Iar românii de afară, îţi place sau nu, au şi ei aceleaşi drepturi.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Nu-s obtuz, sunt unghi reflex.
In era internetului, iti trebuie si putin creier ca sa distingi binele de rau sau asa zisul bine de rau. Uneori binele si raul se intalnesc impreuna la sprit in timp ce tu crezi ca se lupta cu sabiilewinking

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tu eşti cu teoriile conspiraţiei trase de păr, eu sunt cu realitatea.

- https://www.facebook.com/video.php?v=872895419417953

- http://www.tpu.ro/......-votul-si/

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Realitatea.net sau care realitate? Ca in realitatea noastra ACL-ul s-a nascut din FSN. E o ruda un pic mai indepartata dar face parte din clan. Pardon, voiam sa zic familie happy
Nu stiu daca iti amintesti dar in 2009 era un vot la 13 secunde in diaspora. Atunci de ce n-ai mai facut caz? Acum poate ca s-au lenevit baietii.

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Dacă nu ai nimic util de spus, vezi-ţi, te rog, de treabă.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Ba am avut, doar ca te-ai facut ca s-a schimbat vremea. O sa repet, nu-i nicio problema.
1 vot la 13 secunde nu este omeneste posibil!

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

În 2009 a fost posibil. De când cu introducerea formularelor (care mai şi lipseau cu desăvârşire pe alocuri, în special în străinătate şi printre studenţi, care era evident că în marea sa majoritate nu vor vota cu Ponta) - deci birocraţie în plus - normal că nu mai este posibil. Trebuia cel puţin triplat numărul secţiilor de votare şi cabinelor de vot. Organizare proastă, voit proastă.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Am sa te rog sa nu-mi insulti inteligenta, ca nu m-am nascut ieri. Cum sa fie posibl un vot la 13 secunde? Nici n-ai timp sa citesti buletinul de vot complet in 13 secunde.

| TortQuemado a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

„Cum? Crescand inflatia? Astia nu-s bani produsi in Romania ca rezultat a unor locuri de munca create aici si nici nu sunt impozitati de catre statul roman. Banii astia sunt bani gri, niciodata banii gri nu vor sustine o economie decat eventual artificial. Banii astia ne dau doar impresia ca suntem ceea ce de fapt nu suntem, sunt foarte inselatori."

Dat economy understanding. Wow... Just... wow.

| alessia5158 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Fals--- romanii din diaspora se informeaza si sunt foarte interesati de cele ce se-ntampla in Romania!
In iunie-august 2012, ma aflam in Canada si apoi in SUA, in perioada in care guvernul Ponta publicase rapid in MO o ordonanta de urgenta prin care se retrage Curtii Constitutionale abilitatea de a controla constitutionalitatea hotararilor Parlamentului si modifica procedura de suspendare a presedintelui.Le-am auzit discutiile, le-am simtit indignarea! Asa am inteles ca pentru ei Romania inseamna ACASA iar tara de rezidenta doar o gazda.

p.s. Daca nu stii, canalele TV romanesti pot fi receptionate, contra cost, atat in Canada cat si in SUA.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru TortQuemado):

Degeaba imi dai replici in engleza ca stii tot la fel de multe despre economie cate stie si badea Vasile care merge cu oile la pascut. Doar ca ala nu incearca sa para ceea ce nu este si anume inteligent.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru alessia5158):

''p.s. Daca nu stii, canalele TV romanesti pot fi receptionate, contra cost, atat in Canada cat si in SUA. ''

Asa e, adevaratul izvor de iluminare, canalele romanesti laughing
Eu sunt de parere ca singura metoda reala de a te informa este sa traiesti pe pielea ta (am repetat-o in nenumarate randuri) ori ei fiind in SUA si Canada iernile sunt probabil mai calduroase acolowinking Sa vina o iarna aici sa faca frigul si dupa aia sa fie indignati. Indignarea lor imi inspira falsitate si ipocrizie precum si prostie si dezinformare. Sunt exact ca politicienii care vorbesc cu burta plina, niste lasi si niste dezertori.

| ALGator a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Va rog sa va dezvoltati ideea. Asa cum vad eu, se pare ca propunerea dumneavoastra se loveste de o problema tehnica, "Votul universal". Reproduc o definitie a acestuia (daca aveti una mai buna, va invit sa o dati):
"Votul universal sau sufragiul universal este unul din principiile de bază ale democrației, care constă în aceea că dă posibilitatea fiecărui cetățean adult și cu discernământ de a-și exercita activ și pasiv dreptul de vot".
Ca sa-i impiedicati pe romanii din diaspora sa voteze trebuie sa le retrageti cetatenia.
Explicati cum se poate face asta. In caz contrar, inseamna ca vorbiti numai ca sa va aflati in treaba. Daca as fi rautacios, as observa ca riscati sa va pierdeti dreptul de vot tocmai dumneavoastra:
Din conditia "adult și cu discernământ" presupun ca pe prima o indepliniti. Comentariul dumneavoastra de mai sus pune sub semnul intrebarii pe a doua.
P.S. Nu am drept de vot, asa ca nu-mi fac lobby.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ALGator):

Incearca sa reproduci o cautare a mea in alta parte, ia vezi, reusesti?

| ALGator a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Multumesc pentru sugestie, dar prefer sa ma opresc aici.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru ALGator):

Chiar insist sa faci pasi fiindca nu am marunt. Ia vezi, poate ai mai mult noroc la alta masa.

| ALGator a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tinind seama de modul in care iti fomulezi recomandarea iti dau dreptate.

| TortQuemado a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Bine; mai zi-mi mai multe despre inflație și despre ticăloșii din diaspora, că văd că le cunoști.

Schimbă-ți username-ul, nu te reprezintă.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru TortQuemado):

Stii macar ce este inflatia si cand apare ea? Ca este nevoie sa stii lucrurile astea de baza ca eu sa pot sa-ti explic de ce banii fara acoperire si neimpozitabili aduc inflatia... Daca nu stii, mai bine du-te la oi si nu ma mai contrazice/ironiza fara sa cunosti nimic despre fenomenul economic, ca te faci de ras. Nu esti nimic altceva decat un bagator in seama, asemenea individului de mai sus. Aveti doua lucuri in comun : amandoi va credeti destepti si niciunu nu sunteti.

| TortQuemado a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Tu pari că știi câte ceva, dar știi doar pe sfert. Îți recomand să lecturezi puțină economie liberală, să mai contrabalansezi informația și interpretările. Poate atunci o să înțelegi mai multe și despre inflație. Începe cu „Economia într-o lecție", a lui Hazlit, care e un fel de ABC; apoi îi poți lua pe Mises, cu „Economia în 7 lecții", Hayek etc. Când termini, continuăm discuția.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru TortQuemado):

Tu le-ai citit? Ca eu da...

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sunt 100% de acord!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

laughing)))))))) ba deci astia care tin cu Johannis, dau de 5 minute cu scroll-ul in jos dar nu vad nici un argument bazat, (se uita oile la relitatea si dupa aia dau lectii despre dreptul la vot). Cine vrea sa voteze se duce de la 7 dimineata nu de la 20:50 si dupa aia scandeaza ca "nu se poate asa ceva", indiferent ca esti din tara sau de pe luna, mai ales ca se voteaza Duminica.

| NOname explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Să îţi fie ruşine! Oamenii ăia - care au aceleaşi drepturi constituţionale ca orice alt român şi nimeni nu are dreptul să le încalce aceste drepturi - majoritatea au venit de la sute de kilometri şi au stat şi câte 7-8 ore în picioare, în ploaie, în frig şi nemâncaţi, pentru a-şi putea exercita dreptul la vot, în speranţa de a îmbunătăţi cumva situaţia celor de acasă şi implicit şi a lor, şi a mea, şi a ta, iar tu acum îţi baţi joc de ei.

Mai scoate capul din propaganda psd-ist-pontistă şi vezi care e realitatea!
http://youtu.be/cwTXRunirTQ
Aceşti oameni merită tot respectul nostru.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru NOname):

Filmarea era de la ora 14:00 cati erau acolo la ora 07:00? iar mai apoi cand vezi ca e un sir de kilometru nu te bagi si tu de dragul sirului lung. Sa nu ma intelegi gresit, bineinteles ca trebuie si alte solutii ca toti sa poata sa voteze dar unde erau dimineata si mai apoi eu de ce ar trebui sa sufar de pe urma voturilor lor daca ei nici macar nu traiesc in tara. Am reusit sa obtin cetatenia maghiara dar nu m-am dus sa votez presedinte ungur pentru Ungaria daca nu aveam habar de intamplarile de acolo!

| NOname explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Ei votează pentru că, îţi place sau nu, sunt şi ei români, au drepturi şi interese şi fii sigur că au fost oameni la cozi şi dimineaţa (nu că ar fi foarte relevant)!

Îmi este ruşine că există şi români cu gândirea şi atitudinea ta.
Oamenii din imagini îmi par mult mai români, mai demni, mai conştiincioşi şi mai îndreptăţiţi să se implice în viaţa politică a României, decât cei ca tine.
Jos pălăria în faţa lor!

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru NOname):

Stau si ling in fund strainii dar ei sunt romani. Daca vrei sa votezi atunci stai alaturi de "fratii tai romani" nu sta acolo cu salariu de 1000 -2000 de euro si ii condamni pe altii la saracie! treaba e cat se poate de logica. Si responsabil este BEC-ul degeaba puneti tot in carca lui Ponta! infine, nu iti pot schimba opinia dar nici tu pe a mea.

| NOname explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Nu au plecat de bine de acasă.
Ce propui, să stea şi să moară de foame în ţara lor, împreună cu familii?
Sau le dai tu de lucru?
Inclusiv pentru această problemă toate reproşurile poţi adresa lui Ponta, care a promis un milion de locuri de muncă, iar în realitate şi mai mulţi români au rămas pe drumuri.

Chiar mi-e de neînţeles cum cineva raţional şi nemasochist îl poate vota pe Ponta.
Nu îţi doresc să afli pe pielea ta ce te aşteaptă, dacă câştigă.