| Robi1444 a întrebat:

Pentru permis de port arme, ce imi trebuie?(Bineinteles, am varsta de 19 ani). Tin sa mentionez ca nu vreau arme pentru vanatoare. Asa arme normale, letale sau neletale. Vreau sa stiu si pretul daca este.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti toate cele necesare aici: http://www.politiaromana.ro/......iciul-arme

| mgtow a răspuns:

Faci un atestat pentru uz de port arma, testul psihologic costa vreo 180 ron apoi atestatul 200 si ceva ron, la anumite scoli de soferi poti obtine atestatul de arma si arma nu poti sa o ai montata cand o porti la tine, trebuie sa stea in cutia ei demontata. Sant si exceptii cand poate sa ramana montata dar banuiesc ca se permite la cea cu bile de cauciuc.

| Wehrmacht a răspuns:

Daca nu esti vreun gabor, avocat, judecator...etc,ai prins ideea n-ai dreptul la arma letala decat daca este una de vanatoare.