| anisoara89 a întrebat:

Peste 4 zile ma reintorc in tara, am 15 ani si 8 luni.Parintii mei sunt divortati,am fost incredintata mamei,din cateva problema trebuie sa zbor singura, este nevoie si ca tatal meu sa faca o incredintare pe numele companiei, sau e de ajuns doar a mamei?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru reintoarcerea in tara nu ai nevoie de nimic.
Problema o sa fie daca vrei sa pleci din Romania in strainatate, atunci vei avea nevoie de o declaratie autentica a mamei, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, poate fi si personalul de bord de pe avion, precum si o copie a hotararii judecatoresti prin care ai fost incredintata mamei.

| anisoara89 explică (pentru Ioandelasal):

Sigur? Pentru ca nici nu mai stiu ce sa cred, peste tot aud lucruri diferite.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anisoara89):

Este foarte sigur.

| alessia5158 a răspuns:

Nu ai nevoie de niciun document din partea tatalui daca esti incredintata mamei prin hotarare judecatoreasca definitiva--- numai mama indeplineste toate formalitatile( trebuie sa aiba asupra sa o copie a hotararii judecatoresti prin care ai fost incredintata mamei tale)

Vezi aici informatii importante pentru zborul fara insotior al copilului minor:
"Fiecare companie aeriană stabilește normele privind călătoria copiilor neînsoțiți.

Câteva reguli pentru companiile low-cost:

Ryanair - copiii sub 16 ani trebuie să călătorească cu o persoană cu vârsta peste 16 ani.

Wizz Air - copiii sub 14 ani trebuie să călătorească cu un însoțitor cu vârsta de peste 16 ani. Tinerii cu vârsta între 14- 15 ani pot călători singuri, dar nu pot oferi asistență altor minori.

Blue Air - copiii sub 14 ani și tinerii sub 18 trebuie să călătorească cu o persoană de peste 18 ani.

Companii aeriene de linie

Unele companii aeriene de linie oferă servicii de transport pentru copii fără supravegherea unui adult, în schimbul unei taxe suplimentare ce poate fi o sumă fixă sau un procent din valoarea biletului de avion.

Părinții sau tutorele legal al copilului trebuie să completeze un formular primit la check-in. Acesta conține o declarație prin care compania aeriană are autoritatea de a transporta copilul până la destinație, unde va fi preluat de persoana desemnată legal.

Pentru tinerii care călătoresc singuri, uneori companiile aeriene permit utilizarea procedurii Meet and Assist (MAAS) ce presupune ca minorul să fie asistat de un angajat al operatorului la tranzit, la recepţia bagajului etc.

Copii care călătoresc neînsoțiți trebuie să aibă cel puțin 5 ani, în funcție de compania aeriană. Companiile pot aplica de asemenea restricții de vârstă pentru anumite rute (limita de vârstă pentru copii care călătoresc neînsoțiți poate fi mai mare).

Compania aeriană stabilește dacă un copil poate călători singur, fără supravegherea unui adult. Înainte de a cumpăra un bilet de avion, asigurați-vă că transportatorul permite călătoria neînsoțită a copilului. "

Aici vezi conditiile companiei Tarom:
http://www.tarom.ro/......otiti.html

| doctorandus a răspuns:

In Romania nu mai exista incredintare (Google Noul Cod Civil).

| baterie777 a răspuns:

Orice s'ar intampla, tot tatal tau ramane. Chiar daca esti incredinata mamei, si tatal trebuie sa faca incredintare

| baterie777 a răspuns (pentru baterie777):

P.S. Sunt si cazuri speciale in care tatal (sau unul dintre parinti) este decazut total din drepturile parintesti, dar asta numai pentru anumite fapte, nu cred ca este si cazul tau.