| Ionescu_Ileana_1990 a întrebat:

Hey. Cum pot pleca in strainatate daca parintii mei sunt divortati si eu am fost incredintata mamei iar cu tatal nu mai am niciun contact?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti majora poti pleca singura, cu carte de identitate sau pasaport.
Daca esti minora (sub 18 ani) si mergi cu mama ta mai ai nevoie de copia hotararii prin care ai fost incredintata mamei.
Daca nu mergi cu mama ta ai nevoie si de o declaratie autentica a mamei, data la un notar public, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major, acesta trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar.

3 răspunsuri:
| eu6andrea a răspuns:

Daca esti nascuta in anul 90 (asa reiese din nick name-ul tau) nu are nici o legatura pentru ca esti majora deci poti iesi linistita din tara happy

| Ionescu_Ileana_1990 explică (pentru eu6andrea):

Nu nu sunt nascuta in 1990 acesta e este un numar care are legatura cu zodia mea

| eu6andrea a răspuns (pentru Ionescu_Ileana_1990):

E cam complicat atunci pentru ca ai nevoie de o procura pentru a putea iesi din tara (o semnatura din partea ambilor parinti)dar daca spui ca ai fost incredintata mamei tale atunci atunci ca se pot face unele demersuri trebuie sa stai de vorba cu un notar care iti va legaliza un "bilet de trecere" dar asta bineinteles cu mama ta prezenta