Întrebare recomandată | Alexandru98 a întrebat:

Petardele sunt legale pe 31 decembrie și pe 1 ianuarie?

49 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Nu.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai atunci pot fi folosite legal.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| Akid a răspuns:

Nu
caciun fericit

| 8mariastar a răspuns:

Nu sunt legale dar le poti folosi in noaptea de 31 decembrie nu se poate intmpla nimc pe 31 decembrie petardele devin legale

| fldany2013 a răspuns:

Nu nu sunt legale, dar sunt legale pocnitorile cu un foc, vulcanul si mai sunt dar mu am in minte, FUNDA?

Răspuns utilizator avertizat
| positivity a răspuns:

Dacă sunt folosite cu atenție, pe 31 decembrie sunt legale.
Sărbători fericite!

| Alexandru98 explică (pentru fldany2013):

Cum adică cu un singur foc?
vulcanul?

| fldany2013 a răspuns (pentru Alexandru98):

Pocnitorile cu un singur foc sunt alea care fac doar poc odata iar bulcanul este o chestie in care ii dai foc si iese ceva din el, si mai este legal si circumblitzul si titirezul, dar sfatul meu este chiar daca cumperi si tealea ilegale sa le ascunzi pana in anul nou!

| daηă a răspuns:

După vecinii mei care dau foc la petarde până şi în scară, sunt în fiecare zi...

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu, deoarece nu sunt legale!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.126/1995, privind regimul materiilor explozive, republicata in 2011, folosirea petardelor de catre persoane neautorizate si fara aprobare nu este legala. Fapta constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 7.500 lei.

| pwp a răspuns:

Nu vor fi.

| Supersuper123 a răspuns:

Nu sunt legale dar toata lumea le foloseste oricum...Cred ca pe 31 le poti folosi! Sarbatori fericite!

| metinurile a răspuns:

Craciun fericit! vedeti ca el nu imi da funde, degeaba raspundeti atata....raspunsurile voastre sunt excelente, eu vas da chiar si nota 10 daca ar fi intrebarehappy. Funda?laughing

| VladDutzuu a răspuns:

Pot fi folosite oricand

| LolaLollita a răspuns:

NU este legal.

| alecsno1 a răspuns:

Sunt legale pe 31 dec si 1 ian dar pe 1 ian sunt legale pana la 12 noaptea parca...eu asa stiu

Răspuns utilizator avertizat
| Respekt a răspuns:

Frate petardele sunt legale doar daca le cumperi ca si cum a face un spectacol pirotehnic, vin aia frumos cu pregatiri, cu siguranta, cu nu stiu ce...
Frate daca le cumperi asa pe sub mana sunt interzise pentru ca nu sunt de tip A sau B sau ce categorii sunt de siguranta... etc. Sper ca esti multumit! big grin

| Cutitaru_Gelache_1991 a răspuns:

Curvele sunt legale de revelion?

| TPU2000 a răspuns:

Pai in acest an petardele sunt ilegale in orice zi dupa cum spune legea, ai oie doar cu betisoare din acelea care ard si cu pedarde care nu au incarcatura explozibila, ci doar sa coata o mica scanteie! Asa spune legea... Funda?

| introduaicinumele a răspuns:

Nu stiu cat de legale sau ilegale sunt, dar te anunt ca va trebui sa ai grija cu ele sa nu te ranesti sau sa nu ranesti pe cineva.

| Daniel2211 a răspuns:

Pe 31 Decembrie si pe 1 Ianuarie sunt legale petardele. Daca esti mic intreabai pe parinti si daca te lasa, spune-le sa iti ia petarde.Da cei mari pot. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In general sunt ILEGALE, dar sunt LEGALE doar de sarbatori cum este de Revelion, atat.
Te pup!

| sisiandrocky a răspuns:

Nu
Sarbatori fericite!

| virusacheonline a răspuns:

Eu stiam ca nu... oricum nu te prinde nimeni ca dai cu petarzi happy sau poatehappy

| yoyoyonut a răspuns:

Nu mai folosi porcarii din alea ca sa iti zic eu ce s-a intamplat...
De revelion anul trecut am pus la pariu cu niste baieti ca tin o petarda cu 3 focuri in mana sa faca boomhappy si mi-a facut boom in mana apoi ajunsem in spital straight face.De atunci nu mai folosesc...

| sPiRiiiDuSHu a răspuns:

Da sunt legale, dar folosestele cu atentie