| notsoslimshady a întrebat:

Salut
Sunt legale artificiile/petardele in noaptea de revelion?
Multumesc

10 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Nu, nu sunt legale.
De fapt, cele din hipermarketuri sunt legale, dar cele din piete pe care le cumperi de la tot felul de dubiosi nu sunt legale.

| SMaricel a răspuns:

DA,este legal si in plus toti cumpara de la "bisnitari". Politia nu are ce sa ne faca!

| OnuOnulică a răspuns:

Da, sunt legale!

| HaKa93 a răspuns:

In niciun caz. artificiile, doar unele insa petardele nu sunt

| Kamiichu a răspuns:

Ma gandesc ca da, adica nu stiu. Probabil daca le cumperi de la persoane autorizate.dar pana la urma cam toata lumea le foloseste.

| SonicTheHedgehog a răspuns:

Da, este legal happy.

| SweetLolipop a răspuns:

Da,au spus si la tv ca in ziua de 31 dec si in noaptea dintre ani ai voie sa le folosesti, ca de-e sarbatoare.dar vezi ai grija sa nu dai banii pe prostii de la aia din piata.cel putin sa fie sigure.noapte buna!

| mosora2002 a răspuns:

Stiu ca restul raspunsurile nu au fost foarte explicite( "adica unu da altu' ba" )
Dar aici e un raspuns sigur!
Artificile sunt puse pe clase: clasa 1, 2 si 3
Dintre care clasele 2 si 3 au voie sa le foloseasca doar persoanele autorizate si clasa 1 poate fi folosita in noaptea de revelion din curtea proprie. pe majoritatea scrie clasa dar de obicei cele ce se ridica de la sol sunt clasa 2 s 3 sper ca ti-am fost de ajutor.

| mosora2002 a răspuns (pentru mosora2002):

Eu dau cu clasa 1 si 2 pentru ca clasa 3 e prea scumpa dar stai calm nu are ce sa iti faca toata lumea da cu ce artifici apuca big grin

| demonn a răspuns:

Buna nici intr-un caz nu sunt legale doar de catre persoane autorizate in acest sens, daca te prinde te arde!