Întrebare recomandată | Alexandru98 a întrebat:

Petardele sunt legale pe 31 decembrie și pe 1 ianuarie?

49 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.126/1995, privind regimul materiilor explozive, republicata in 2011, folosirea petardelor de catre persoane neautorizate si fara aprobare nu este legala. Fapta constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 7.500 lei.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai atunci pot fi folosite legal.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

| pwp a răspuns:

Nu vor fi.

| introduaicinumele a răspuns:

Nu stiu cat de legale sau ilegale sunt, dar te anunt ca va trebui sa ai grija cu ele sa nu te ranesti sau sa nu ranesti pe cineva.

| positivity a răspuns:

Dacă sunt folosite cu atenție, pe 31 decembrie sunt legale.
Sărbători fericite!

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu, deoarece nu sunt legale!

| LolaLollita a răspuns:

NU este legal.

| taken a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In general sunt ILEGALE, dar sunt LEGALE doar de sarbatori cum este de Revelion, atat.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| daηă a răspuns:

După vecinii mei care dau foc la petarde până şi în scară, sunt în fiecare zi...

| Lightning1997 a răspuns:

Nu,doar artificiile, si asta doar in noaptea de Revelion.Este interzisa folosirea lor in spatiile publice, pentru ca ar putea rani pe cineva.Comercializarea petardelor este interzisa.

| 8mariastar a răspuns:

Nu sunt legale dar le poti folosi in noaptea de 31 decembrie nu se poate intmpla nimc pe 31 decembrie petardele devin legale

| Dany3103 a răspuns (pentru Alexandru98):

Da da, 5 ani de inchisoare ca ai dat petarde in noaptea de revelion, fii serios, tot ce poate sa iti deie e 2 ani cu suspendare, si tii da daca esti implicat in vreun incident, nu ca ai aruncat pe strada 2 petardewinking

| LineGuide a răspuns:

Numai artificiile de gradul intai sunt legale pe 1 ian! Nu si petardele!

Răspuns utilizator avertizat
| Akid a răspuns:

Nu
caciun fericit

| Juleuuss a răspuns:

Da, sunt legale în noapte dintre ani.

Răspuns utilizator avertizat
| xChampiionOrLooser a răspuns:

Da.Defapt cu artificile poti sa dai si cand e ziua ta, dar cu pocnitorii este ilegalwinking
Funditahappy

| Alexandru98 explică (pentru xChampiionOrLooser):

Cum adică pot să dau cu artificii de ziua mea?
dă-mi o poză, că nu pre îmi dau seama despre ce vorbești

| xChampiionOrLooser a răspuns (pentru Alexandru98):

Adica poti sa dai cu artificii si de ziua ta, ne neaparat de Revelionwinking

| Alexandru98 explică (pentru xChampiionOrLooser):

și de unde pot să le cumpar
unde se gasesc?
prin piețe?
tu prin ce zone le găsești din localitatea în care locuiești?

| xChampiionOrLooser a răspuns (pentru Alexandru98):

Bucur Obor ca stau in Bucuresti.Dar in general, tata nu cumpara si le primeste

| Becanee a răspuns:

Doar pe 31 decembrie.Nu sunt sigura, dar parca asa era. big grin

| Cutitaru_Gelache_1991 a răspuns:

Curvele sunt legale de revelion?

| laur_6869 a răspuns:

Petardele sunt ilegale, trebuie sa fii foarte atent cand le dai sa tii de sase ssi alte din astea, iti poti lua o amenda de aprox 20.000-100.000 de lei. Pentru nerespecatrea legii si blablblabla.

| fldany2013 a răspuns:

Nu nu sunt legale, dar sunt legale pocnitorile cu un foc, vulcanul si mai sunt dar mu am in minte, FUNDA?

| Alexandru98 explică (pentru fldany2013):

Cum adică cu un singur foc?
vulcanul?

| fldany2013 a răspuns (pentru Alexandru98):

Pocnitorile cu un singur foc sunt alea care fac doar poc odata iar bulcanul este o chestie in care ii dai foc si iese ceva din el, si mai este legal si circumblitzul si titirezul, dar sfatul meu este chiar daca cumperi si tealea ilegale sa le ascunzi pana in anul nou!

| Supersuper123 a răspuns:

Nu sunt legale dar toata lumea le foloseste oricum...Cred ca pe 31 le poti folosi! Sarbatori fericite!

| yoyoyonut a răspuns:

Nu mai folosi porcarii din alea ca sa iti zic eu ce s-a intamplat...
De revelion anul trecut am pus la pariu cu niste baieti ca tin o petarda cu 3 focuri in mana sa faca boomhappy si mi-a facut boom in mana apoi ajunsem in spital straight face.De atunci nu mai folosesc...

| Wehrmacht a răspuns (pentru yoyoyonut):

De ce ii spui lui sa nu le mai foloseasca pentru ca tu esti batut in cap? Serioes, alea sunt facute pentru a fi aprinse si aruncate imediat, nu pentru a te uita la ele cum explodeaza in mana.Din cauza celor ca tine sunt interzise si celor intregi la cap.

| TPU2000 a răspuns:

Pai in acest an petardele sunt ilegale in orice zi dupa cum spune legea, ai oie doar cu betisoare din acelea care ard si cu pedarde care nu au incarcatura explozibila, ci doar sa coata o mica scanteie! Asa spune legea... Funda?

| Brun3tte a răspuns:

Nu sunt...

| Respekt a răspuns:

Frate petardele sunt legale doar daca le cumperi ca si cum a face un spectacol pirotehnic, vin aia frumos cu pregatiri, cu siguranta, cu nu stiu ce...
Frate daca le cumperi asa pe sub mana sunt interzise pentru ca nu sunt de tip A sau B sau ce categorii sunt de siguranta... etc. Sper ca esti multumit! big grin

| virusacheonline a răspuns:

Eu stiam ca nu... oricum nu te prinde nimeni ca dai cu petarzi happy sau poatehappy

| HelenWalker a răspuns:

Nu.