| georgy_4632 a întrebat:

Poate cineva sa imi dea detalii despre taxa de succesiune?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de valoarea proprietatii si de notariat. Exista un minim raportat la valoarea proprietatii, minim peste care notariatul poate cere oricat.
Eu am facut o succesiune in 2007, pentru proprietati in valoare de aproximativ 150 000 de euro si m-a costat vreo 10 milioane (lei vechi).

3 răspunsuri:
| devilll a răspuns:

Am facut-o si eu asta dar prin 2002 si atunci am achitat 100ron 1 milion vechi amu nu cred ca i mai mult de 500ron dar a vrut anul trecut sa-mi cedeze fratele meu partea lui la mine contra unei sume de bani si ma costat 800ron

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Totul constă în valoarea bunurilor fixe și mobile.
Pa, pa.

| georgy_4632 explică:

Tatal meu e mort in 2000. A ramas mama si trei fiice.Nu am facut nimic pana acum, este obligatoriu a deschide acea taxa? Noi am vrea, ca dupa moartea mamei sa impartim casa si pamantul, nu mai inainte. Ei doi au muncit, nu noi.Va multumesc.