| Joker3134 a întrebat:

Politia daca nu isi face treaba bine adica daca intr-un furt nu prinde infractorul cum e sancționată?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Partial esti in necunostinta de teorie si practica in subiectul expus.
In primul rand nu Politia face urmarirea penala in cazul oricarei infractiuni ci un anumit sau anumiti politisti si sub coordonarea unui procuror, asa ca vina ar putea apartine unei/unor persoane.
In al doilea rand nu toti infractorii pot fi descoperiti, din cauze obiective, oricat ar fi cercetata fapta, sunt destule infractiuni in care nu sunt descoperiti.
Asa fiind Politia nu este sanctionata si nici politistul n-are de ce sa fie sanctionat, daca a depus eforturi rezonabile. Sigur ca un politist, care nu a rezolvat o mare parte de cauzele incredintate, poate fi sanctionat, mai ales daca nu si-a dat interesul sau a gresit.

| darrio2007 a răspuns:

Cine spune ca este sanctionată?

| doctorandus a răspuns:

Nu e sanctionata, sunt prea multe plangeri penale pentru a le rezolva pe toate, asa ca multe dintre ele raman nesolutionate.

| ibaal a răspuns:

Nu le face nimeni nimic, de-aia nici nu se implica. Niste panarame.winking
Iti spun din experienta!