| Alina1301 a întrebat:

Pot amana depunerea diplomei de bacalaureat in original la faculate?
Si daca da, cum trebuie procedat?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Originalul diplomei de bac se depune.in perioada confirmarilor prevazuta in calendarul admiterii, NUMAI in cazul in care esti admisa pe un loc bugetat. In schimb, un loc cu taxa se confirma(in perioada confirmarilor) cu chitanta care atesta plata unei prime transe din taxa anuala de scolarizare.
Asadar, daca in perioada de confirmari a locurilor ocupate la buget nu vei depune originalul diplomei, il vei pierde!

p.s. Daca intrebarea ta face referire strict la perioada de inscriere la concursul de admitere NU este nevoie si nici obligatoriu sa depui la dosarul de concurs originalul diplomei de bac. Poti depune o copie legalizata notarial.

| Alina1301 explică:

Eu mi-am depus dosarul joi, cu o copie legalizata, dar pe25 trebuie depus inoriginal, cred ca intru la buget ca am media 9, 50 la bac, dar vreau sa concurez si la admiterea de la SNPAP.

| Alina1301 explică:

Eu mi-am depus dosarul joi, iar pe 25 ar trebui sa-mi depun diploma in original, acum mi-am depus o copie legalizata, dar as vrea sa aman depunerea diplomei pentru ca am nevoie la participarea concursurilor de admintere la SNPAP. Cred ca intru pe locurile fara taxa, am media 9, 50 la bac.

| alessia5158 a răspuns:

La confirmarea unui loc " la buget" este OBLIGATORIE depunerea originalului diplomei de bacalaureat!---este o regula instituita de catre senatele tuturor universitatilor din Romania.
Intelege ca, daca nu vei depune originalul diplomei in termenul limita stipulat in calendarul admiterii, inseamna ca NU confirmi locul castigat.Cu alte cuvinte, neconfirmare= renuntare (la studii)!

| Alina1301 explică:

Si daca vreau sa renunt, dupa primul sau al doilea an, trebuie sa platesc restul aniilor?

| alessia5158 a răspuns:

Lol!--- ce intrebare pusa de cineva care pretinde ca a realizat performanta unei medii de 9, 50 la bac! Te-ai gandit bine? Cum sa platesti pentru "restul anilor"?!--- nici macar statul nu-ti poate pretinde sa platesti pentru ceva de care nu ai beneficiat! Daca vei renunta la studii, nu vei mai putea candida pe locurile bugetate(cu finantare de la stat) la o alta facultate de stat. Statul te sponsorizeaza o singura data pentru un ciclul de studii de licenta---a doua oara, va trebui sa-ti platesti studiile(vei candida, obligatoriu, pe locuri "cu taxa").

1 răspuns:
| Bunica69 a răspuns:

Faci copie legalizata la un cabinet notariar. Diploma in original o dai la facultatea unde vrei sa ramai.