| Arbeloa a întrebat:

Pot dona o masina inscrisa pe Bulgaria? Parintii vor sa-mi doneze mie masina lor (E complicat, nu mai explic totul, dar asta e ideea de baza). De ce acte au nevoie in caz ca se poate?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Donatia se face prin act autentic, incheiat la notarul de stat si o poate face doar proprietarul din acte al masinii. Daca parintii nu figureaza ca proprietari nu o pot dona in mod legal.
Ar fi bine ca parintii sa inmatriculeze masina in Romania, dupa 1 februarie nu vor mai trebui sa plateasca timbrul de mediu si apoi pot sa ti-o doneze.

| Arbeloa explică (pentru Ioandelasal):

Da, figurează, ideea era de ce acte au nevoie...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Arbeloa):

Au nevoie de actele de identitate si certificatul de inmatriculare a masinii.

| raluk27 a răspuns (pentru Arbeloa):

Cat timp masina nu e inmatriculata in Romania, nu se poate face nicio donatie.
Dupa inmatriculare, va prezentati la notariat toti 3, cu actele de identitate, certificatul de inmatriculare, cartea de identitate auto si un certificat de atestare fiscala (de la Primarie - Directia Taxe si Impozite)

| andreia67 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar nu e mai simplu sa incheie direct un contract de vanzare-cumparare tip pe o suma simbolica de 1 leu si pe urma sa obtina CIV romanesc la ea si sa o inscrie direct pe numele lui?

| Ioandelasal a răspuns (pentru andreia67):

Poate incheia si contract de vanzare-cumparare, dar trebuie sa treaca un pret real. Si n-ar fi nici o problema, avand in vedere ca proprietari sunt parintii lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Propietarul masinii, impreuna cu toate actele masinii se prezinta la notar si face acte de donatie pentru tine.
De ce acets este nevoie, doar notarul poate spune, dupa ce vede ce acte au parintii tai. Mai pot cere suplimentar niste acte fiscale, dar, dupa cum spuenam, duceti-va la un notar public si va dau ei lista cu absolut tot.