| anonim_4396 a întrebat:

Pot primi somaj daca nu am mai lucrat, am 12 clase, familia nu are venit si am fost inscris la facultate, dar nu am urmat cursurile si m-am retras fara sa trec anul 1? Daca nu care este conditia pentru a primi somaj? Si cat ar fi somajul daca il pot primi?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, deoarece NU ai absolvit liceul ( sau o altă şcoală ) în acest an şi NU te-ai înregistrat la AJOFM ( pe acest motiv ) ca şi persoană în căutarea unui loc de muncă, precum şi pentru că NU ai fost angajat şi NU ai plătit asigurarea pentru şomaj, NU ai dreptul la şomaj :(

Legea nr. 76/2002, actualizată 2014 prevede următoarele :
"ART. 5 - In sensul prevederilor prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au următoarele
semnificaţii:
IV. somer - persoana care îndeplineste cumulativ următoarele condiţii:
a) este în căutarea unui loc de muncă de la vârsta de minimum 16 ani si până la îndeplinirea
condiŃiilor de pensionare;
b) starea de sănătate si capacităţile fizice si psihice o fac aptă pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de muncă, nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate
potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă al asigurărilor
pentru somaj si stimulării ocupării forţei de muncă, în vigoare;
d) este disponibilă să înceapă lucrul în perioada imediat următoare, dacă s-ar găsi un loc de
muncă.
ART. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaŃie de somaj, somerii prevăzuŃi la art. 16 lit.
a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaŃii:
Partea introductivă a alin. (1) al art. 17 a fost modificată de pct. 2 al art. I din LEGEA nr.
107 din 7 aprilie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
Litera a) a alin. (1) al art. 17 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDONANłA DE
URGENłĂ nr. 126 din 8 octombrie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 697 din
14 octombrie 2008.
b) le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a încetat mandatul pentru care au fost numiŃi sau alesi, dacă anterior nu au fost
încadraŃi in munca sau dacă reluarea activităŃii nu mai este posibila din cauza încetării
definitive a activităŃii angajatorului;
d) abrogată;
Lit. d) a alin. (1) al art. 17 a fost abrogată de pct. 5 al art. I din LEGEA nr. 250 din 19 iulie
2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 24 iulie 2013.
e) le-a încetat raportul de munca in calitate de membru cooperator, din motive neimputabile
lor;
f) au încheiat contract de asigurare pentru somaj si nu realizează venituri sau realizează, din
activităŃi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de
referinŃă, în vigoare;
Litera f) a alin. (1) al art. 17 a fost modificată de pct. 3 al art. I din ORDONANłA DE
URGENłĂ nr. 126 din 8 octombrie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 697 din
14 octombrie 2008.
g) au încetat activitatea ca urmare a pensionării pentru invaliditate si care, ulterior, au
redobândit capacitatea de muncă si nu au reusit să se încadreze în muncă;
Litera g) a alin. (1) al art. 17 a fost modificată de pct. 2 al art. I din LEGEA nr. 107 din 7
aprilie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.
h) le-au încetat raporturile de muncă sau de serviciu din motive neimputabile lor, în
perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
Litera h) a alin. (1) al art. 17 a fost modificată de pct. 2 al art. I din LEGEA nr. 107 din 7
aprilie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.
Litera i) a alin. (1) al art. 17 a fost abrogată de pct. 3 al art. I din LEGEA nr. 107 din 7
aprilie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.
j) reintegrarea in munca, dispusă prin hotărâre judecătorească definitiva, nu mai este
posibila la unităŃile la care au fost încadrate in munca anterior, din cauza încetării definitive a
activităŃii, sau la unităŃile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a încetat activitatea desfăsurată exclusiv în baza unui raport juridic, altul decât cel de
natura celor prevăzute la lit. a)-e), g) si h), în considerarea căruia s-a datorat, potrivit legii,
contribuŃia individuală de asigurări pentru somaj.
Lit. k) a alin. (1) al art. 17 a fost modificată de pct. 6 al art. I din LEGEA nr. 250 din 19
iulie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 24 iulie 2013.
(2) Sunt asimilate somerilor persoanele aflate in situaŃiile prevăzute la art. 16 lit. b), dacă
îndeplinesc următoarele condiŃii:
a) sunt absolvenŃi ai instituŃiilor de învăŃământ, în vârstă de minimum 16 ani, care într-o
perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reusit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii
profesionale;
Litera a) a alin. (2) al art. 17 a fost modificată de pct. 4 al art. I din LEGEA nr. 107 din 7
aprilie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.
b) sunt absolvenŃi ai scolilor speciale pentru persoane cu handicap în vârstă de minimum 16
ani, care nu au reusit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale;
Litera b) a alin. (2) al art. 17 a fost modificată de pct. 4 al art. I din LEGEA nr. 107 din 7
aprilie 2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.
Litera c) a alin. (2) al art. 17 a fost abrogată de pct. 3 al art. VI din ORDONANłA DE
URGENłĂ nr. 17 din 23 februarie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 145 din 28
februarie 2011.
SECłIUNEA a 3-a
IndemnizaŃia de somaj
ART. 34
(1) Somerii prevăzuŃi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaŃie de somaj dacă
îndeplinesc cumulativ următoarele condiŃii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergătoare datei
înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităŃi autorizate potrivit legii, venituri mai
mici decât valoarea indicatorului social de referinŃă, în vigoare;
Litera b) a alin. (1) al art. 34 a fost modificată de pct. 7 al art. I din ORDONANłA DE
URGENłĂ nr. 126 din 8 octombrie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 697 din
14 octombrie 2008.
c) nu îndeplinesc condiŃiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraŃi la agenŃiile pentru ocuparea forŃei de munca in a căror raza teritorială îsi
au domiciliul sau, după caz, resedinŃa, dacă au avut ultimul loc de munca ori au realizat
venituri in acea localitate.
(1^1) La stabilirea perioadei de 24 de luni, prevăzută la alin. (1) lit. a), nu se iau în calcul:
a) perioada de suspendare a raporturilor de muncă sau de serviciu, cu excepŃia perioadei de
incapacitate temporară de muncă în care plata indemnizaŃiei se suportă de unitate, conform
legii*);
Litera a) a alin. (1^1) al art. 34 a fost modificată de pct. 9 al art. X din ORDONANłA DE
URGENłĂ nr. 117 din 23 decembrie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 891 din
30 decembrie 2010.
*) NOTA C.T.C.E. S.A. Piatra-NeamŃ:
Conform art. XIV din ORDONANłA DE URGENłĂ nr. 117 din 23 decembrie 2010,
publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 891 din 30 decembrie 2010, perioadele de
incapacitate temporară de muncă prevăzute de art. 34 alin. (1^1) lit. a) si de art. 35 alin. (1)
din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru somaj si stimularea ocupării forŃei
de muncă, cu modificările si completările ulterioare, modificate potrivit art. X pct. 9 si 10,
sunt ulterioare datei de 1 ianuarie 2011.
b) perioada de pensionare pentru invaliditate, dacă aceasta nu depăseste 12 luni, pentru
persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. g);
c) perioada cuprinsă între data suspendării raporturilor de muncă sau de serviciu si data
încetării motivului pentru care acestea au fost suspendate, pentru persoanele prevăzute la art.
17 alin. (1) lit. h);
d) perioada cuprinsă între data încetării raporturilor de muncă sau de serviciu si data
rămânerii definitive a hotărârii judecătoresti de reintegrare în muncă, dacă această perioadă nu
depăseste 12 luni, pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. j).
Alin. (1^1) al art. 34 a fost introdus de pct. 14 al art. I din LEGEA nr. 107 din 7 aprilie
2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.
(1^2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncă cu timp parŃial, stagiul
de cotizare prevăzut la alin. (1) lit. a) se stabileste proporŃional cu timpul efectiv lucrat, prin
cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncă cu timp parŃial.
Alin. (1^2) al art. 34 a fost introdus de pct. 14 al art. I din LEGEA nr. 107 din 7 aprilie
2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.
(1^3) Pentru persoanele încadrate cu contract de muncă temporară, stagiul de cotizare
prevăzut la alin. (1) lit. a) se stabileste în funcŃie de durata fiecărei misiuni, respectiv de
timpul cât persoanele se află la dispoziŃia agentului de muncă temporară, între misiuni.
Alin. (1^3) al art. 34 a fost introdus de pct. 14 al art. I din LEGEA nr. 107 din 7 aprilie
2004, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 338 din 19 aprilie 2004.
(2) Constituie stagiu de cotizare si perioadele pentru care angajatorul este scutit, în
condiŃiile legii, de plata contribuŃiei datorate la bugetul asigurărilor pentru somaj.
Alin. (2) al art. 34 a fost modificat de pct. 4 al art. VI din ORDONANłA DE URGENłĂ
nr. 17 din 23 februarie 2011, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 145 din 28 februarie
2011.
(3) Somerii prevăzuŃi la art. 17 alin. (2) beneficiază de indemnizaŃii de somaj dacă
îndeplinesc cumulativ următoarele condiŃii:
a) sunt înregistraŃi la agenŃiile pentru ocuparea forŃei de munca in a căror raza teritorială îsi
au domiciliul;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităŃi autorizate potrivit legii, venituri mai
mici decât valoarea indicatorului social de referinŃă, în vigoare;
Litera b) a alin. (3) al art. 34 a fost modificată de pct. 8 al art. I din ORDONANłA DE
URGENłĂ nr. 126 din 8 octombrie 2008, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 697 din
14 octombrie 2008.
c) nu îndeplinesc condiŃiile de pensionare, conform legii." - SURSA :
http://www.ajofmbn.ro/......0somaj.pdf

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui banuiesc ca ai terminat liceul anul trecut, asa ca nu mai poti primi indemnizatie de somaj pentru absolventi.

| Deliiiia a răspuns:

Daca nu urmezi studii si nu lucrezi poti primi somaj, iar valoare e de 250 de lei.

| andrei9530 a răspuns:

Da poti primi. Conditia este ca la depunerea dosarului sa nu fii angajat.
Somajul e 250 ron