| 1mp3r4t0r3 a întrebat:

Salut TPU! Tocmai am terminat clasa a 12-a și fiindca am picat bacul la mate ( cine s-ar fi asteptat?) m-am inscris la somaj sa iau cateva parale, fiindca am inceput pregatiri intensive pentru ca sa iau bacul la anul', si sa reusesc sa intru la facultate. Atunci cand am completat actele de șomaj, m-au pus sa aleg de pe o lista de calificari, una dintre ele. Eu ales pentru ceva cat mai scurt ( ajutor de bucatar, 1 luna jumate de pregatire ). Am luat primul somaj deja, dar inca nu m-au chemat la orele alea de calificare... problema este ca eu zilnic sunt foarte prins cu pregatirile pentru bac si admitere la facultate ( undeva la 5 ore pe zi studiez ) si nu am timp, si nici nevoie de acea calificare de ajutor de bucatar, sau orice alta as fi putut alege, pentru ca nu vreau sa ma angajez pana termin facultatea, cu atat mai putin in domeniul asta. Intrebarea este cum si cui as putea sa-i motivez absenta de la cursurile alea, fara sa-mi taie somajul din care oricum imi platesc o parte din orele de pregatire? Multumesc anticipat! Dau FUNDĂĂ!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea motiva absenta de la cursuri doar daca esti bolnav si primesti scutire medicala.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu zic ca-i mai important sa te duci la cursul ala ca ti se taie somajul, daca nu termini cursul si posibil sa fii obligat sa-ti iei de munca ca ajutor de bucatar.

Daca nu ai chef de curs, atunci fii serios si anunta la somaj ca nu mai vrei banii lor, ca astia te rascolesc si te trezesti ca-ti cer toti banii inapoi.

Invatatul ala pentru BAC se poate intampla si dupa curusurile obligatorii impuse de somaj, ca doar nu-ti ocupa toata ziua, dupa cum ai spus, numai 5 ore.
Cum ziua are 24 de ore ai timp berechet sa le faci pe toate:
7 ore de somn + 5 ore de invatat =12 ore
Deci iti mai raman inca 12 ore in care poti merge la cursul de bucatar si chiar sa te relaxezi cateva ore.
Iarta-ma, dar nu ai scuza sa lipsesti de la acel curs, fiindca ai timp berechet sa le faci pe toate.

| 1mp3r4t0r3 explică (pentru Violleta2022):

Un motiv este timpul alocat invatatului pentru BAC si admitere la facultate, pentru ca nu eu stabilesc orele din zi in care merg la pregatiri in particular. Alt motiv este ca pur si simplu nu am nevoie de cursul ala, pentru ca nu ma voi angaja niciodata in alt domeniu decat cel pe care il voi studia la facultate, si vreau sa cred ca s-au sfarsit zilele in care pierd timp pretios din viata mea cu niste chestii care nu ma vor ajuta vreodata in viata. Dar ca sa fiu mai clar, si sa sintetizez intrebarea intr-o singura fraza : ce motiv as putea sa bag pentru a nu merge la acel curs, real sau nu? Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1mp3r4t0r3):

UN lucru este clar, daca ai nevoie de bani d ela somaj atunci esti obligat sa mergi al curusul ala.
Daca nu stai fara bani si fara curs si faci ce vrei cu timpul tau.
Ma gandesc ca esti destul de mare d evarsta si poti intelege ce tot incerc sa-tie xplci aici, ca unde-i lege nu-i tocmeala si daca somajul ala vine cu o CONDITIE LEGALA tu trebuie sa o respecti ca sa nu te trezesti ca ti se cer banii inapoi de la somaj.
Doar daca intri in spital si ai internare acolo, acela ar putea fi singurul motiv care te-ar putea scapa de cursul obligatoriu la care mergi.

| 1mp3r4t0r3 explică (pentru Violleta2022):

Interesant este ca deja am luat de doua ori șomajul ala, si nu m-au chemat la niciun curs. Voi vedea ce va fi pe viitor. Nu stau in banii aia, dar daca ii pot lua, de ce nu? Problema era daca este cineva care imi poate spune din experienta cum pot proceda ca sa scap de cursurile astea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Te-ai gandit ca poate e mai bine sa te apuci de vreo meserie decat sa iti pierzi timpul cu bacul si facultatea. Peste cativa ani vii si ne intrebi: "nu imi gasesc loc de munca, desi am facultate (cine s-ar fi asteptat). ce sa fac?"

| 1mp3r4t0r3 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Cam de 10 ani ma tot gandesc la asta, si vreo 3 ani din astia am muncit de mi-au sarit capacele. Am vazut ce inseamna sa dai socoteala unui patron, sa muncesti pe 3 parale, 10 ore pe zi si patronul ala care sta cu curu-n sus sa ia grosul banilor. Si NU, nu vreau ca asta sa continue. Am capacitatea sa fac o facultate, si o voi face, dar desigur ca nu despre asta este intrebarea mea.