| Gass93sv a întrebat:

Pot sa inmatriculez o masina fara sa platesc taxa auto pe baza ca, fac raru, ma duc sa inmatriculez masina fara taxa, aia ma resping cer in scris dau in judecata, si de la grefiera iau decizie sa o inmatriculez pe durata procesului? Se poate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista aceasta prevedere, a fost abrogata deoarece s-au prins de smecherie.
In prezent sunt exceptate, conform OUG 9/2013, citez:
"ART.8. Timbrul nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:
a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor art. 3 pct. 50 din Ordonanţa Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere;
b) acordate instituţiilor de învăţământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale administraţiei publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate, prin donaţii sau finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică şi tehnică;
c) confiscate sau intrate, potrivit legii, în proprietatea privată a statului şi acordate cu titlu gratuit în conformitate cu prevederile legale în vigoare;
d) destinate competiţiilor sportive, definite conform prevederilor legale în vigoare;
e) dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;"

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu se poate. Stiu ca au fost procese pentru restituirea timbrului de mediu dar toate au fost respinse.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

Nu se poate, doar ti-am spus in primul raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gass93sv):

Nu mai exista aceasta prevedere, a fost abrogata deoarece s-au prins de smecherie.
In prezent sunt exceptate, conform OUG 9/2013, citez:
"ART.8. Timbrul nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:
a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor art. 3 pct. 50 din Ordonanţa Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere;
b) acordate instituţiilor de învăţământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale administraţiei publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate, prin donaţii sau finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică şi tehnică;
c) confiscate sau intrate, potrivit legii, în proprietatea privată a statului şi acordate cu titlu gratuit în conformitate cu prevederile legale în vigoare;
d) destinate competiţiilor sportive, definite conform prevederilor legale în vigoare;
e) dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;"

| onasis1961 a răspuns:

Nu se poate! Prima data platesti taxa iar apoi te judeci pentru recuperare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai ai nicio sansa cu noua taxa de timbru sa scapi de ea. Nu iti permiti sa inmatriculezi masina nu o mai cumpara.

Răspuns utilizator avertizat