| snakeciry a întrebat:

Salutare TPU daca aduc o masina din Germania si nu vreau sa paltesc nici cum taxa auto dar in schimb sa ii dau in judecata ca sa ma scuteasca de taxa pot circula cu masina pe durata procesului cu numere rosii.sau e mai bine daca platesc taxa si pe urma ii dau in judecata pentru recuperare? multumesc

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Da poti proceda asa,sa nu platesti dar vei putea sa circuli doar cat ai numere rosii valabile, apoi trebuie sa astepti pana primesti sentinta judecatoresca definitiva, si abia apoi poti sa inmatriculezi masina definitiv si sa circuli. Daca vrei sa circuli mai repede urmezi cea de-a doua metoda, mai grea si sa platesti, apoi sa dai statul in judecata. Oricum succes.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa poti circula atata timp. Procesul va tine cel putin 5-6 luni iar autorizarea provizorie se poate face pe cate o perioada de 30 de zile dar nu mai mult de 90 de zile. Parerea mea este sa platesti taxa si sa-ti inmatriculezi masina si apoi sa ceri restituirea taxei. Numai bine!

| snakeciry explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult pentru ajutor numai bine

regis
| regis a răspuns:

Situatia difera de la un judet la altul, fiecare interpretand legea altfel. Se stie de exemplu ca in Salaj sau in Tulcea, Politia elibereaza numere provizorii pe toata durata procesului si a recursului, asa cum ar fi si normal de altfel.
Este insa mult mai simplu sa platesti taxa si sa dai ANAF in judecata, intre timp macar nu risti o schimbare de legislatie care te-ar lasa pe dinafara. In plus scapi de drumurile lunare la Politie pentru reinnoirea numerelor provizorii, precum si de costul efectiv al lor (61 lei lunar+dosar).