| neaguuu a întrebat:

Pot vinde mașina unui alt proprietar, dacă el nu este prezent?

Salut, vinerea viitoare am programata o vizita a unui posibil cumparator pentru masina, iar acesta mi-a cerut sa ne intalnim intr o locatie unde sa poata sa i faca o diagnoza amanuntita a masinii, lucru care mi se pare perfect normal, la mijloc fiind vorba de o suma destul de mare de bani. Proprietarul masinii pe care eu o conduc este tata, acesta insa nu poate sa isi ia liber in acea zi, astfel ca nu poate asista la contractul de vanzare-cumparare in eventualitatea achizitionarii masinii.
Intrebarea mea este daca exista vreo posibilitate prin care eu sa ma intalnesc cu acest client si sa pot face contractul de vanzare-cumparare cu el fara ca tata sa fie prezent.
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, exista posibilitatea ca tatal tau sa-ti faca o procura prin care te imputerniceste sa vinzi masina pe un anumit pret minim sau lasa la latitudinea ta pretul pe care sa-l obtii si sa inchei contractul de vanzare-cumparare cu cumparatorul.
Procura se poate face la orice notar public din Romania.

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate, cu conditia ca tatal tau sa-ti faca tie PROCURA legala, imputernicindu-te sa-l reprezinti la vanzarea masinii.
Fara procura legala tu nu poti vinde nimic, fiindca esteileg sa vinzi un lucru care nu-i propietatea ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar dacă tatăl tău îți face
o procura la notar