Întrebare recomandată | AneeM a întrebat:

Probleme la munca: Este legal ca angajatorul sa instaleze pe calculatoarele de la munca programe de spyware, pentru a spiona angajatii sediului?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia noastra actuala nu restrictioneaza dreptul angajatorului de a instala, pa calculatoarele de la locul de munca, orice programe considera necesare.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu numai că angajatorul are dreptul legal, dar are și dreptul moral și, aș zice eu, și responsabilitatea morală.

Când eram administrator de rețea pentru o rețea mai mare adoram să restricționez tot ce nu era legat de lucru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles, e proprietatea lui, tu muncesti pe banii lui si pe timpul lui

| OnuOnulică a răspuns:

Da, este legal din pacate pentru multi.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Da,perfect legal,avand in vedere ca el este,, stapanul,, timpului,, in care te plateste.E dreptul lui, prevazut legislstiv.

| panther2007 a răspuns:

Da au voie sa instaleze orice doresc in computerele lor, au voie sa iti restrictioneze accesul pe anumite site-uri daca te conectezi cu pc-ul/laptopul personal la reteaua lor.
Totusi nu au voie un lucru
Sa iti foloseasca parolele persoanele de la conturi ex. facebook, yahoo messenger skype

| doctorandus a răspuns (pentru panther2007):

Din moment ce nu ai dreptul sa folosesti conturi personale de Facebook, Yahoo, Skype, etc. la serviciu, rezulta ca nu poti pretinde nici sa ti se respecte privacy. Ori muncesti, ori te joci, nu esti platit ca sa-ti citesti e-mailurile de la amici sau sa te uiti la poze de vacanta in timpul orelor de serviciu. Eu ca angajator as prevede prin contractul de munca ca folosirea calculatoarelor de serviciu pentru distractie duce la concediere. Eu nu ti-as plati salariu ca sa arzi gazu' patru ore pe saptamana pentru a face chat cu amicii.

| LucianStroe a răspuns:

Calculatoarele sunt proprietatea angajatorului deci acesta, dupa parerea mea, poate instala absolut orice pe ele.

| Solon a răspuns:

E legal. Dar nu esti robot sa nu poti lua o pauza de 5 minute sa intri pe FB. Nu esti sclav. Mai bine sa nu ai sefi.winking