| ellena239 a întrebat:

PT dosaru de bani de liciu cum se calculeaza venitu brut pe membru de familie realizat in ultimele 3 luni?

FUNDA :*

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG 1488/2004, citez:
"ART.3.(1) La stabilirea venitului brut lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile cu caracter permanent, realizate de membrii familiei în ultimele 3 luni anterioare depunerii cererii, cu excepţia: alocaţiei de stat, alocaţiei suplimentare pentru familiile cu mulţi copii, burselor de studii şi burselor sociale, precum şi a altor ajutoare cu caracter social acordate elevilor.
(2) În sensul prezentei hotãrâri, termenul familie desemneazã soţul şi soţia sau soţul, soţia şi copiii lor necãsãtoriţi, care locuiesc şi gospodãresc împreunã.
(3) Este asimilatã termenului familie şi situaţia persoanei necãsãtorite care locuieşte împreunã cu copiii aflaţi în întreţinerea sa.
(4) În sensul definiţiei prevãzute la alin. (3) se asimileazã termenului familie bãrbatul şi femeia necãsãtoriţi, cu copiii lor şi ai fiecãruia dintre ei, care locuiesc şi gospodãresc împreunã."
Se aduna toate veniturile obtinute pe 3 luni, se impart la 3 si rezultatul obtinut se imparte la numarul membrilor de familie.