| Biancaaaaaaaa a întrebat:

Ce inseamna venit mediu brut lunar pe membru de familie, realizat in ultimele 3 luni? Inseamna suma care a intrat in casa adunate pe ultimele trei luni impartit la cati membri are familia?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Suma totala de pe acte (nu cat ai luat in mana. Se trec si impozitul si taxele) adunata in cele 3 luni, apoi se imparte la numarul de membri ai familiei si imparti iar la 3 si-ti da cat este pe luna.
Exemplu. Brut 5.000 lei tatal, 2.000 lei mama = total 7.000 lei in prima luna. In a doua au luat 7.120 lei si in a treia 7.300 lei. Se aduna si da 21. 420lei. In familie sunt si 2 copii. 21.420:3= 7.140 lei/pe luna. Totul se imparte la 4 si iti da 1.785 care este venitul brut lunar pe membru de familie. Daca se scad iimpozitul si taxele platite la stat (sa zicem ca este 300 lei) raman 1485 lei care este venitul mediu net.

| BroascaCuElice a răspuns:

Salariul brut este suma de bani înregistrată în contractul de muncă, cu tot cu taxele care merg către stat

| BroascaCuElice a răspuns (pentru BroascaCuElice):

Aduni veniturile si le imparti la cati membrii sunteti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media venitului ultimelor trei luni / membri