| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca ma duc undeva periculos. Ce solutii in afara de sprey lacrimogen mai am? (am citit ca este ilegal). Mentionez ca am facut arte martiale, dar nu ma las in baza lor.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spray-ul lacrimogen nu este ilegal prin el insasi, ilegal este sa-l porti in anumite locuri sau la anumite evenimente sau sa-l folosesti fara drept.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Violleta2022 a răspuns:

Mai simpli ar fi sa nu te duci deloc in locurile periculoase!
Chiar daca ai facut arte martiale, tu singur impotriva a cativa armati, nu ai cum face fata!

| CuriousStuff a răspuns:

Nu te duci in locuri periculoase. Daca sunt asa periculoase poti sa ai si pistol ca daca iti iei o bata in cap pe la spate tot degeaba.
Cum a zis si Ioan, spray-urile nu sunt ilegale dar... citeste ce a scris el.

| pufulescu a răspuns:

Cand iti alegi o arma de orice fel, trebuie sa se potriveasca perfect scopului si locului. Deci trebuie sa spui ce intelegi prin loc periculos!
Daca armele de foc ar fi complet " la liber ", eu unul nu as umbla cu un Kalasnikov la spinare, mi-as cumpara un revolver calibrul.22 si l-as purta in toc sub haina. Calibrul.22 ca sa fie arma mica si revolver pentru ca cele automate se cam... blocheaza.
Deci care este locul periculos in care te duci? Un cartier oarecare unde este posibil sa ai necazuri? Atunci spray lacrimogen este suficient.
Un cartier deosebit de periculos unde Politia nu prea intra? Spray si cutit-pumnal atunci, cu lama mica.

| orario a răspuns:

Arte martiale...lol. Nu au prea mare importanta cand esti inconjurat de vreo 3 malaci. Daca ai fi vreun maestru care s-a intrenat timp de macar 20 de ani, atunci ar fi alta treaba.

Oricum, iti poti cumpara pistol Airsoft (cu gloante de plastic). Nu stiu cat de legal e sa porti asa ceva la tine (dar evident, n-ai sa umbli si tu ca smardoiul cu el la vedere), dar la pana la urma doar scotand arma si amenintand pe cineva e destul sa termine majoritatea conflictelor. Atat timp cat nu te amesteci cu nu stiu ce interlopi care chiar au arme adevarate la ei, n-ar trebui sa ai nicio problema.

O alta optiune ar fi sa ai o arma alba. Nu, nu cutitul de bucatarie lol. Exista cutitase de alea care au manerul orizontal si lama verticala, deci de la un cap la celalalt nu sunt mai mari decat degetul tau aratator, deci nu incalci legea. Cu toate acestea, lama cutitului poate sa aiba chiar si 4 cm, deci de-ajuns sa omori pe cineva daca chiar vrei si daca stii unde sa infingi lama.

Ai mai putea cumpara "stun gun", stii, dispozitive de alea cu soc electric.

Nu stiu cat de legale sunt chestiile astea, dar daca ai ajuns in situatia in care te gandesti sa porti asa ceva pe la tine, e clar ca nu esti nici tu cheie de biserica.