| Condrat_Alexandru_1996 a întrebat:

Parintii mei au divortat acum 10 ani.
Eu mai am inca doi frati mai mici tatal meu nu a platit nici un leu pensia alimentara eu sunt major si as vrea sa il dau in judecata
Intrebarea mea este care sunt sansele ca el sa platesca din urma si pe viitor?
Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi obligat la plata doar pe ultimii 3 ani anteriorii introducerii cererii de chemare in judecata (daca mergi pe cale civila) sau de la data depunerii plangerii penale, daca va constituiti parti civile, conform Codului penal, citez:
"ART.378. Abandonul de familie
  (1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează neexecutarea, cu rea-credinţă, de către cel condamnat a prestaţiilor periodice stabilite prin hotărâre judecătorească, în favoarea persoanelor îndreptăţite la întreţinere din partea victimei infracţiunii.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
(4) Fapta nu se pedepseşte dacă, înainte de terminarea urmăririi penale, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile.
  (5) Dacă, până la rămânerea definitivă a hotărârii de condamnare, inculpatul îşi îndeplineşte obligaţiile, instanţa dispune, după caz, amânarea aplicării pedepsei sau suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, chiar dacă nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru aceasta."
Pentru copiii minori plangerea prealabila se face de catre mama.

5 răspunsuri:
| ellebrandusa a răspuns:

Si eu m trecut prin asta.Mama a fost obligata sa plateasca din urma.era caz penal in instanta.nu a avut de unde si am iertat-o.Mentionez ca era obligata la 20 lei pe luna, si imi dadea 5 lei.Acum am 21 de ani.zic asta sa iti dai seama ca nu au trecut multi ani!

| Condrat_Alexandru_1996 explică:

Caz penal deci...
E bun macar sa il bag la inchisoare sa nu mai chinuie si pe altii va muncii in folosul comunitatii si tot va plati

| Condrat_Alexandru_1996 explică:

Intr-adevar din cate am calculat eu pana in prezent ar fi cam un miliard jumate, dar lasa ca are casa pamant se descurca el

| teodoradone a răspuns:

Buna..si eu am avut aceeasi problema. daca il dai in judecata sunt sanse destul de mari ca autoritatile sa l oblige sa plateasca si din urma...dar problema e ca sunt foarte multi bani...cum va plati el atata?