| Sorina_Andreea_1999_RMRt a întrebat:

Salut, acum aproximativ o luna mi s-a furat telefonul dintr-un supermarket din orasul meu. Eram la casa sa platesc produsele si am lasat telefonul si portofelul pe banda alaturata care era oprita sa iau doua plase, apoi am luat portofelul, telefonul ramanand acolo ceea ce inseamna ca l-am uitat. Cineva a vazut, l-a luat cat timp eu achitam la casa si l-a inchis. Dupa ce am platit am realizat ca nu am telefonul si m-am intors sa ma uit de el, am realizat ca mi-a fost furat si am rugat persoana care era cu mine sa ma sune dar telefonul fusese deja inchis. In tot acest timp domnul a vazut faza si a trecut pe langa mine nepasator. La 3 zile dupa am depus plangere la politie, desigur ca nu s-a facut nimic, iar dupa 3 saptamani am postat pe o retea de socializare filmarile in posesia carora intrasem chiar din acea zi, dar ziceam sa las politia sa-si faca treaba, odata ce nu si-au facut-o, am facut eu. Domnul a vazut filmarile, probabil s-a panicat si m-a sunat ca imi da telefonul, asta fiind dupa 3 saptamani de la intamplare. L-am chemat la politie, mi l-a inmanat cu zambetul pe buze spunand ca l-a gasit, nu l-a furat. Vreau sa aflu ce pedeapsa ar putea primi. Eu nu mi-am retras plangerea de la politie.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce va stabili cercetarea penala, daca se va ajunge la judecata si ce vor hotari judecatorii.
Conform Codului penal, citez:
"ART.228. Furtul
  (1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără  consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă."
Si aici este problema, tu nu poti dovedi ca ti-a luat telefonul din detentia sau posesia ta, avand in vedere ca tu l-ai lasat, asa ca el poate sustine, asa cum a facut cand ti l-a dat, ca l-a gasit si atunci cade infractiunea de furt si ar fi doar cea de insusire a bunului gasit, avand in vedere ca nu l-a predat in termenul stabilit de Codul penal, citez:
"ART. 243. Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
  (1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă."
Avand in vedere ca l-a predat, chiar peste termenul prevazut, aproape sigur ca o sa se dispuna clasarea dosarului, mai ales daca respectivul nu are antecedente penale.

| Sorina_Andreea_1999_RMRt explică (pentru Ioandelasal):

Si nu conteaza faptul ca eu am realizat ca nu il am imediat dupa ce am achitat produsele? Adica domnul respectiv a vazut clar ca era al meu. Se vede si pe filmarile pe care le am.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sorina_Andreea_1999_RMRt):

Situatia faptica reala va fi constatata dupa finalizarea cercetarii penale si in functie de aceasta se va stabili daca respectivul a savarsit infractiunea de furt sau pe cea de insusire a bunului gasit. N-am de unde sti care o sa fie solutia.