| anonim_4396 a întrebat:

Salut,acum ceva timp mi a fost furat un lant din aur din casa si abia am descoperit.Banuiesc pe cineva si e posibil sa gasesc lantul in amanet, dupa cum procedez sa il recuperez? Actele pe lant nu cred ca le mai am.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci plangere penala pentru furt dar trebui sa poti dovedi ca lantul respectiv a fost al tau, altfel n-are nici un rost sa faci plangerea penala. Poti obtine o copie a actului de cumparare, de la magazinul de unde l-ai cumparat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu un martor care a vazut lantul la mine in casa nu merge?