| TeodorConstantin a întrebat:

Am 14 ani si am aflat de curand ca de la 16 ani poti sa-ti iei permis categoria b1 si vreau sa stiu mai multe despre asta. De ex:

-unde se face scoala si in ce ar consta

-daca am voie sa parasesc localitatea

-sau daca trebuie sa fiu insotit de cineva cu carnet B

Daca aveti alte informatii va astept si pe teodor.constantin5@gmail.com

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cursurile pentru a invata conducerea le poti face la orice scoala de conducere sau cu orice instructor care pregateste si pentru aceasta categorie, la una din localitatea ta sau dintr-o localitate apropiata, daca nu exista in localitatea ta. Sigur ca ai voie sa parasesti localitatea. Nu iti trebuie insotitor.
Cele de mai sus sunt valabile conform legislatiei rutiere actuale, peste 2 ani, cand implinesti varsta de 16 ani, s-ar putea sa fie schimbata.

1 răspuns:
| BornToBeLoved a răspuns:

Pai vezi la tine in oras un instructor bun iar
De insotitor nu cred ca e nevoie! Bafta