| johnnyclaudiu a întrebat:

Am cumparat un boiler de la Dedeman iar dupa 4 zile o inceput sa picure. Pot merge inapoi sa returnez produsul si sa-mi iau altul ori sa primesc banii inapoi?
Va rog dati-mi o dovada cu legea unde scrie ca sa le pot prezenta dovada.

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG nr.21/1992, privind protectia consumatorilor, rep. in 2007, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.12.(1) Consumatorii au dreptul de a pretinde vânzătorilor sau prestatorilor de servicii remedierea ori înlocuirea gratuită a produselor şi serviciilor obţinute, precum şi despăgubiri pentru pierderile suferite ca urmare a deficienţelor constatate în cadrul termenului de garanţie sau de valabilitate. După expirarea acestui termen, consumatorii pot pretinde remedierea sau înlocuirea produselor/serviciilor care nu pot fi folosite potrivit scopului pentru care au fost realizate, ca urmare a unor vicii ascunse apărute pe durata medie de utilizare a acestora.
  (2) Vânzătorul sau prestatorul de servicii suportă toate cheltuielile legate de aceste deficienţe, situaţie care nu îl exonerează de răspundere pe producător în relaţia cu acesta.
  ART.13.(1) Remedierea deficienţelor apărute la produse sau servicii ori înlocuirea produselor care nu corespund în cadrul termenului de garanţie sau de valabilitate şi care nu sunt imputabile consumatorului se face în termen de maximum 15 zile din momentul când operatorul economic a luat la cunoştinţă de deficienţele respective.
  (2) În cazul unor vicii ascunse, termenul maxim stabilit la alin. (1) curge de la data finalizării expertizei tehnice efectuate de un organism tehnic neutru."
Fata de aceste prevederi poti solicita, repararea produsului, inlocuirea lui, daca nu poate fi reparat sau restituirea pretului.

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Cred ca ai garantie la el .precis.cu bonul de casa, sau factura, te duci cu boilerul la ei. legea consumatorului.

| express11 a răspuns (pentru express11):

Legea protectiei consumatorului. daca nu vor te duci la anpc.