| laurentiu3403838382 a întrebat:

Salut! Am fost cu o fata care era in grija statului dar e adoptata(mentionez ca trece in clasa a 10 a iar eu in clasa a 12).ma rog si am facut dragoste cu ea.Problema e ca ea..era virgina.Am fost amandoi de acord sa o facem.Acum cateva zile ne-am certat si azi m-a sunat fratele ei si mi-a zis ca am incurcat-o ca poate sa vina cu protectia copilului sau politia..nu mai stiu exact ce zicea si ca o sa dau declaratii.A zis la nervi sau e pe bune? Pot pati ceva?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca fata era sub 16 ani la data relatiilor sexuale atunci poti fi acuzat de act sexual cu un minor si sa fii condamnat penal, daca diferenta de varsta dintre voi este mai mare de 3 ani, conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(6) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."