| anonimus0786 a întrebat:

Salut, am o întrebare, dacă pe un prieten l-a pus cumnatuso să-i bage mașina la spălat în spălătorie și prietenul meu nu are permis și cumnatul și are si prietenul meu care nu are permis a intrat cu mașina în gard de plasă și nu a chemat nimeni poliția și i-a plătit la proprietar pagubele si s-au înțeles și după două luni proprietarul ii mai cere o sumă de bani și prietenul meu nu vrea s-o plătească și propietarul sună la poliție mai are ce-i face poliția dacă ua trecut două luni? De la accident au trecut două luni fără a fi anunțată poliția.
Scuzați-mă dacă nu înțelegeți unde am scris, am telefonul spart și nu pot scrie bine.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine ca prietenul tau, impreuna cu proprietarul masinii, sa se inteleaga cu persoana la care a intrat in gard.
Fiecare din ei a savarsit cate o infractiune, respectiv prietenul de conducere fara permis iar proprietarul masinii de incredintare a masinii unuia care are permis de conducere.
Si nu are importanta ca au trecut 2 luni, tot vor avea dosar penal si posibil sa fie condamnati, avand in vedere prevederile Codului penal, citez:
"ART. 335. Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
  (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul, a unui tramvai ori a unui tractor agricol sau forestier de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
  (2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."

| Violleta2022 a răspuns:

Legea este clara, conducerea unui autovehicul fara permis auto este infractiune si pedeapsa este: dosar penal si puscarie de la 1 la 5 ani.

| Korkodeln a răspuns:

Infractiunile raman, n-ai ce face pana se prescriu, insa individul care cere bani (din nou) dupa doua luni poate fi incadrat la santaj.
A filmat cineva scena, are ala dovezi/martori ca a fost cineva fara permis in masina la momentul respectiv?
Cand i-ati dat banii pagubitului ati semnat ceva in care se spune cine a condus, daca nu, spune-i sa se duca la plimbare si ca santajul se pedepseste.
Daca da, avocat si eventual organizare de flagrant, ca santajistul daca-i merge nu se va opri aici.