| Stegarumihai a întrebat:

Am o problema, am furat cu niste prieteni dintr-un magazin o punga de covrigi in valoare de 4 lei in stare de ebrietate fiecare.
Cred ca am fost filmati pe camera, dar precizez ca am returnat punga respectiva inapoi la magazin la vreo 5 minute de la comiterea faptei.
Pot sa ma trezesc cu politia la usa daca proprietarea magazinului depune plangere? Si daca da la ce sa ma astept?

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt sigur ca nu o sa faca plangere pentru atata lucru, ar fi luata in ras de politie si nici nu ar rezolva nimic. Eventual o sa fie mai atenti la voi, atunci cand mai mergeti in acel magazin. Teribilism, nu? Numai bine!

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Băi, măcar dacă furai şi tu o sticlă de vodka, ceva care să merite!

| JohnnyBi a răspuns:

Daca ai fost in stare de ebrietate involuntara (te-ai imbatat fara sa vrei) raspunderea penala este inlaturata daca poti dovedi starea. si returnarea in sine nu este o forma de inlaturare a raspunderii penale, pentru ca actul infractional (furtul) a avut loc, ar fi poate doar o circumstanta atenuanta (pedeapsa scade sub maximul special). daca proprietarul depunde plangere te trezesti cu politia la usa, dar daca demonstrezi ca erai beat scapi, daca nu primesti amenda, mai mult de atat nu cred.

| PetreConstanta a răspuns:

Stai linistit crezi ca el cd era de varsta ta nu a furat un covrig Linisteste-te

| Veverita a răspuns:

...eh nu-ti fie fricalaughing. daca ai si returnat-o e bine.dar vanzatoarea a zis ceva? ca daca nu era nervoasa nu o sa se afle asa repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm ma crezi ca aia o sa se faca de ras cu o plangere ca i-ai furat tu covrigii? Doar daca ai mai furat de la ea altfel nu ai de ce sa iti faci griji.

| DrDeath a răspuns:

Daca ai returnat punga e OK.Vanzatoarea nu va depune plangere. Cereti scuze si totul va fi OK.Nu ai de ce sa iti faci griji dar pentru orice eventualitate explica-i vanzatoarei situatia si o sa intaleaga.

| DrDeath a răspuns:

Daca ai returnat punga e OK.Vanzatoarea nu va depune plangere. Cereti scuze si totul va fi OK.Nu ai de ce sa iti faci griji dar pentru orice eventualitate explica-i vanzatoarei situatia si o sa intaleaga.,

| Kafeeaua a răspuns:

De la o punga de covrigi in valoare de 4 lei nu o sa iti iasa probleme mai ales ca ai si returnat-olaughing

| VisualBasicExpert a răspuns:

Vezi daca nu stati cuminti...

| Fikki a răspuns:

S-ar putea sa cheme politia si sa iti dea o amenda pentru ca totusi ai dat-o inapoi.

| bloodbaa a răspuns:

Pai. te poti trezi cu politia la usa doar daca magazinul depune plangere... si o sa iei o amenda cred... depinde de varsta.

| CryStAll_7863 a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa furi. in al doilea rand binenteles ca te-au filmat. nu cred ca o sa te astepti la usa decat cu 2/3 politisti inarmati pana in gat (glumesc) si care o sa iti ceara 1000 d lei.asta o sa se intample si prietenilor tai. dar poate ai sansa ca pe camera sa para ca doar v-ati uitat la pertul produsului. ce era asa valoros covrigu de trebuia furat nu stiu lol

| FacebookManiac a răspuns:

Daca ai returnat punga nu cred ca poate sa-ti mai faca cevalaughing poate doar o amenda si pentru 4 leilaughingaltii fura si 1 000 000 si nu-i prinde nimeni.Keep calm.

| vlad9gabriel a răspuns:

laughing) covrigi, ce intamplari avem totii cu tot felul de covrigi
acum punand gluma la o parte avand in vedere faptul ca ati returnat punga la nici 5 minute si erau COVRIGI la 4 lei exista sanse cat de mici ca sa depuna plangere
dar daca ai ghinionul sa depuna plangere trebuie sa spui TOT adevarul si sa fi cat mai smerit si sa pari ca iti pare rau...eu cred ca nu ai de ce sa iti faci griji in cel mai rau caz veti plati o amenda pentru incalcarea proprietatii sau daune morale, nu se poate intampla nimic mai grav...succes

| someOne_8792 a răspuns:

? nu stiu.depinde ce iai spus vanzatoarei cand ai returnat punga

| alinutza_9952 a răspuns:

Pai daca ai returnato nu cred ca vei avea probleme. Si da s-ar putea sa vina politia dar nu vei pati nimic.Doar te vei alege cu o amenda cel mai posibil. Nu se stie sigur.:d

| Kmnths a răspuns:

Daca proprietara depune plangere poate sa va faca dosar penal, si sa primiti o amenta administrativa.

| HugoFrancezu a răspuns:

Ce ati facut voi e furt calificat nu conteaza daca prejudiciul e 4 lei sau 4000 de lei.Dar pentru ca sa recuperat,, paguba,, si se va depune plangere aveti totate sansele sa invocati circumstante atenuante.Ca de aia e marja de la 3 la 5 ani. Daca recunoasteti si va scuzati aveti toate sansele sa scapati cu amenda sau cu o suspendare.Bafta!

| paulbest_1130 a răspuns:

Salut da s-ar putea dupa ceva timp sa te trezesti cu politia la usa!
poate te intelegi cu patorala sau cine e de la magazin si sa iti ceri iertare a 2 zii ca sa nu afle ea singura daca faci ceea ce ti-am zis eu sansele de a te ierta sunt de 78% daca afla singura sansele sunt de 95% sa te trezesti cu politia la usa parerea mea!

| Nunu_1533 a răspuns:

N'o sa depuna plingere pentru ca e prea multa bataie de cap. si doar pentru o punga de covrigi? in fiecare zi se fura prin magazine mii de chestii si mai ieftine si mai scumpe, si crede-ma ca foarte rar sunt depuse plingeri de catre proprietari)) nu cred ca are aia timp sa mai umble pe la politie pentru o punga de covrigi returnata )