| M1989 a întrebat:

Am o problema mai delicata. Cand eu eram mic tatal si mama au divortat. Tatal s-a recasatorit cu o alta femeie care avea 2 copii. Acum dupa 30 de ani m-a sunat copilul acelei femei cu care tata s-a recasatorit ca vrea sa renunt la tot ce este pe numele tatalui. Acum o saptamana am vorbit cu tatal si mi s-a spus ca baiatul femeii cu care a fost vrea sa ii faca acte la casa pe numele lui. Intrebarea este daca tatal meu poate sa-i faca acte fara acordul meu?

8 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Tatăl tău poate face orice acte vrea, cu condiția să prezinte la notar un certificat medico-legal din care să reiasă că e în deplinătatea facultăților mintale. Acum, dacă vreun medic legist ar putea emite un astfel de certificat, e discutabil, dar nu în totalitate imposibil la noi.
Așadar, tatăl tău are mari șanse să rămână pe drumuri și din păcate, în afară de a-l lua tu să-l îngrijești, nu prea ai d.p.d.v. legal cum să intervii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu fi idiot. Nu poate, ca e tac'tu. Copchilul ala daca vrea sa renunti la drepturile care ti se cuvin ar trebui sa marce niste bani in sensul asta. Daca nu, sa fiarba in suc propriu. Mama lor de nemernici...

| Emma30555 a răspuns:

Părerea mea e sa intervii, sa i spui acelui tip sa și bage mințile în cap ca l reclami la politie pentru hartuire și furt dacă vrea sa i ia casa tatălui tău cu forța, profitând de faptul ca are probleme cu bautura. Este în stare sa l lase pe drumuri și oricât de bețiv ar fi, este totuși casa lui și are dreptul sa stea acolo, acel tip vrea sa facă ceva ilegal și nerușinat iar tu trebuie sa fi categoric cu el.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pana e in viață si in toate facultățile mintale poate. Insa daca tatăl tau nu vrea nu il poate obliga nimeni sa o facă.

| M1989 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Problema este in felul urmator. Nu m-a crescut nu a fost langa mine. De 1 an si ceva am mai inceput sa tinem legatura. Dupa ce a murit femeia cu care era casatorit a inceput sa consume foarte mult alcool, el fiind un om care nu fuma si nu consuma alcool. Inainte de craciun m-a sunat baiatul acelei femei ca sa-mi zica ca tata este un vai de el si ca-l face de ras in sat ca sta numai baut. Intr-adevar asa este ca s-a luat bautura de el. Acum dupa revelion acel baiat l-a luat pe tata pe sus sa il duca sa-i faca acte. Tata nu vrea sa faca acte la nimeni. Eu i-am spus ca atat timp cat traieste eu nu vreau nimic de la el. Dar nici s-ai faca acte. Probleme a mare imi este ca il va convinge s-ai faca actele si sa nu-l lase pe drumuri.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru M1989):

Discuta cu un notar. Doar el te poate lamauri si da sfaturi. După mine, daca a devenit alcoolic nu mai e in toate facultățile mintale si atunci nici un notar nu ar trebui să-i întocmească actele. Tu sa nu renunți la cererea lui la partea care îți revine. Cine știe daca nu va ajunge sa il îngrijești tu. Si atunci el se va alege cu casa, iar tu cu tatăl.

| GouDidodino a răspuns:

Da sigur că poate. Dacă tatăl tău face acte pe numele respectivului prin contract de vanzare cumpărare, poti sa-ti iei gândul de la casa respectiva. Dacă încheie un contract de donație, acele poate fi atacat în instanță si iti vei putea obține dreptul

| Nonolita a răspuns:

1. Nu poti renunta la ceva ce nu ai. Adica, nu poti renunta la mostenire inainte de decesul tatalui tau.
2. Tatal poate dispune de bunurile sale cum doreste. Poate face un act de vanzare-cumparare cu oricine. Da, poate sa vanda/doneze fara acordul tau. Nu esti coproprietar, nu ai nici un drept.
Acum, depinde si ce vrea tatal cu adevarat.