| Gabiiiii a întrebat:

Salut.
Am o problema ...Niste prieteni intr-o seara au luat calul unui om de pe camp unde era legat sa manance, ei au adus calul in sat si l-au prins la caruta si am mers si eu cu ei pana intr-ul sat apropiat, acum a aflat proprietarul calului ca noi l-am luat, dar noi dupa ce am venit i-am dat drumu calului in sat, el a anuntat politia si mi-a venit amenda de 500 ron, mentionez ca eu nu am fost cu ei dupa cal, eu doar am stat in carut.
Parerea mea este ca nu am fost complice la furt, pentru ca nu am fost cand au luat calul

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si minorii peste 14 ani raspund penal.
Pentru furt politia nu poate da amenda. Aceasta o poate da doar procurorul sau judecatorul, prin aplicarea raspunderii administrative in locul celei penale.
Ce scrie pe procesul verbal de contraventie?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Zi multumesc ca nu ai dosar penal pentru furt, desi nu vad de ce te-a amendat.

| Gabiiiii explică (pentru Ioandelasal):

Probabil pentru ca sunt minor, dar nu mi se pare corect, vinovati ar fi trebuit sa fie cei care l-au furat, nu eu. Eu nu am avut nici o treaba cu furtul.
Eu doar am mers cu caruta cu ei, nu si unde au luat calul...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabiiiii):

Si minorii peste 14 ani raspund penal.
Pentru furt politia nu poate da amenda. Aceasta o poate da doar procurorul sau judecatorul, prin aplicarea raspunderii administrative in locul celei penale.
Ce scrie pe procesul verbal de contraventie?

| darrio2007 a răspuns:

Esti complice 100%.Ce ati facut voi se numeste furt.

| FashionDiva a răspuns:

Complicitate... zi merci ca nu faci si puscarie.

| Duucu a răspuns:

Ești vinovat pentru că ai văzut furtul și nu ai anunțat poliția.

| PVAAVU a răspuns:

Daca ai fost in grupul lor, esti vinovat.Doar stii:toti pentru unul si unul pentru toti.

| Adda66 a răspuns:

Daca stiai ca e furat, atunci esti si tu vinovat. Daca nu, nu esti.