Întrebare recomandată | DEGETELMITITEL a întrebat:

am o cunostiinta ce fiind in timpul serviciului i-au fost furate niste role de pe banda ce o pazea.el si-a anuntat superiori ierarhici iar ei au anuntat politia...si politistul cand a venit ia luat amprente tot lui, la fotografiat, ia luat declaratie si i-a dat si amenda iar in procesul verbal de amenda a scris "suspect de furt". acesta fiind socat de cele intamplate a facut in tocmai ce i s-a spus de catre politisti. mentionez ca politistul a pus pe altcineva sa scrie declaratia iar pe el la pus doar sa o semneze.va rog mult ajutati-ma cu o parere avizata in legatura cu schimbarea declaratiei sau ce drepturi are el in aceasta situatie(mentionez ca politistul nu ia comunicat ca are dreptul la un avocat sau ce calitate are in dosar si nici nu i-a dat procesul verbal).va multumesc si astept urgent un raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Impotriva procesului verbal de contraventie poate face o plangere contraventionala, la judecatoria in raza careia este cariera. Daca nu se descurca si nu este cine sa-l ajute sa apeleze la un avocat. Sa nu treaca mai mult de 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie.
2.Impotriva politistului poate face o reclamatie la seful politiei judetene.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce a semnat daca nu a fost de acord cu ce s-a scris in declaratie?
Poate face plangere contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie.
Nu exista contraventie pentru furt sau pentru suspect de furt, eventual putea fi amendat pentru neindeplinirea sarcinilor de paznic.
De asemenea poate face o reclamatie la seful politiei din localitate, in care sa se planga de modul cum a procedat politistul.
P.S. Daca pazea, cum nu a observat hotul?

| DEGETELMITITEL explică (pentru Ioandelasal):

El nu stie cu certitudine ce e scris in declaratie deoarece nu el a scris-o ci politistul a pus pe altcineva sa o scrie, el doar a semnat-o.el e un om ceva cam emotiv si e si de la sat si a avut incredere in politist(comandantul politiei ca el a venit).in plus a fost si socat de modul in care politistul a ''tratat situatia''el lucreaza in cariera si avea de paza un circuit de peste 2 km si azi noapte a fost si ceata si intr-o cariera de carbune e un zgomot infernal si este o zona in care sunt frecvente furturi dar nimeni nu intervine de teama hotilor de fier vechi...as dorii sa imi spunezi concret ce se poate face...

| Ioandelasal a răspuns (pentru DEGETELMITITEL):

1.Impotriva procesului verbal de contraventie poate face o plangere contraventionala, la judecatoria in raza careia este cariera. Daca nu se descurca si nu este cine sa-l ajute sa apeleze la un avocat. Sa nu treaca mai mult de 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie.
2.Impotriva politistului poate face o reclamatie la seful politiei judetene.

regis
| regis a răspuns:

Aiurea in tramvai. Nimeni nu poate fi sanctionat pentru ca este "suspect de furt", iar faptul ca a acceptat sa pazeasca o banda care nu poate fi pazita este problema lui. De altfel paza se face pe baza unui plan aprobat si de Politie, iar daca a respectat planul de paza este perfect acoperit.
Ceva ma face sa cred insa ca nu a actionat deloc conform planului, ca sunt familiarizat cu mentalitatea paznicilor din tarisoara.
Iar faptul ca se teme de hoti nu este o scuza, ba dimpotriva, in acest caz trebuia sa se faca sculer-matriter, nu paznic.

| DEGETELMITITEL explică (pentru regis):

Daca nu aveam o problema in adevaratul sens nu pierdeam timp sa postez aceasta poveste. daca ai un sfat sau o sugestie pertinenta te rog sa raspunzi, daca nu te rog nu trage concluzi gresite....in primul rand azi am mers impreuna cu ''suspectul si un avocat la politie pentru a lua procesul verbal si pentru a cere lamuriri in legatura cu ''tratamentul''specific infractorilor la care cunostiinta mea a fost supusa(amendat, amprentat, fotografiat la locul faptei)iar politistul a zis ca astea sunt procedurile. avocatul ne-a spus ca va contesta procesul verbal deoarece nu exista infractiunea sau contraventia''suspect de furt''.In al doilea rand acesta nu este paznic ci muncitor in cariera dar la nevoie este pus sa faca orice.doar luna aceasta au fost inregistrate 7 furturi de la acea banda si in 4 cazuri au fost identificati faptuitorii(martori si gestionarul punctului de colectare a fierului vechi)...ca paznic tu deti doar statia de comunicare cu dispeceratul si o lanterna.iar hoti vin cu masina si intotdeauna pregatiti, nu ii vorba de frica dar un om nu poate tine piept unui grup si faptul ca politia a ajuns suficient de tarziu cat sa plece ''hoti'' nu ii vina lui.si de aceasta data au existat martori dar politistul a preferat sa amendeze pe cine ii era mai la indemana. sper ca m-am facut inteles.

| regis a răspuns (pentru DEGETELMITITEL):

Eu trag concluzii pe seama celor descrise de tine, faptul ca tie ti se par impertinente te priveste. Totusi, vad ca imi dai dreptate, veti contesta (si veti castiga daca este asa) procesul verbal respectiv, pentru ca nimeni nu poate fi sanctionat pentru ca este suspect de furt, adica exact ce spuneam.
Concluzia ca omul este paznic era una logica din moment ce ai vorbit despre banda "pe care o pazea". Intamplator am avut de lucru cu probleme de paza si ma pricep cat de cat. Daca paznicul are in dotare o lanterna si o statie, in planul de paza se precizeaza concret cum va folosi el aceste dotari pentru a-si indeplini misiunea. Evident in acest caz trebuie sa anunte prin statie furtul, daca a procedat ca atare este scutit de orice raspundere. Nimeni nu ii poate pretinde sa aresteze hotii, sa ii incatuseze sau sa ii sperie cu lanterna.
DAca un muncitor isi insa asuma rolul de paznic fara sa isi cunoasca indatoririle sau pur si simplu se teme sa le puna in aplicare, este normal sa raspunda pentru acest lucru. Probabil tu esti implicat emotional si judeci altfel lucrurile, privind obiectiv este evident insa ca din moment ce esti platit sa pazesti ceva, cel care te plateste se asteapta ca obiectul pazit sa nu fie furat.

| FrumoasaTa a răspuns:

Politistii sunt vinovati si nu si-au facut treaba cum trebuie

| alexandruth a răspuns:

E mai greu cu politia din Romania, n-ai ce-i face...

| Spidy23 a răspuns:

Pfff cu politia de la sate e mai greu. In primul rand pe el il poate acuza de neglijenta in serviciu sau poate fi actionat in judecata de patron. In cazul in care toata treaba asta degenereaza eu te sfatuiesc sa dai o figa pana in Bucuresti si sa vi ori la IGP( inspectoratul general de politie) ori la sediul M.A.I. si sa le spui celor de acolo despre ce s-a intamplat si mai ales despre cum si-a facut treaba politistul respectiv.