| Feijoo a întrebat:

Am platit o amenda la taxe si impozite iar personalul de acolo a' zis ca e posibil sa primesc ceva la primarie si o sa trebuiasca sa merg cu chitanta acolo. Este adevarat? Intreb asta deoarece nu vreau sa afle parinti.Si sigur o sa afle daca o sa trebuiasca sa merg cu chitanta la primarie.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil ai depasit termenul de 30 de zile de la data procesului-verbal de contraventie si s-ar putea sa primesti o instiintere de plata si decizie de executare silita, care au fost emise dupa expirarea termenului de 30 de zile si va trebui sa dovedesti plata.

| Feijoo explică (pentru Ioandelasal):

Nu am depasit termenul de 30 de zile doar ca eu am domiciliul undeva la tara si am platit-o in oras la taxe si impozite...

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mda, nu mereu e inregistrata plata amezii si cateodata te mai trezesti cu o executare silita

| AndreiWeisz a răspuns:

Trebuie sa mergi cu chitanta de la taxe si impozite la cei care ti-au dat amenda. Am patit ceva similar, am luat amenda de la politia locala, am platit-o in 48 de ore, dar nu am mai dus chitanta cu dovada platii la politia locala. Un an jumate mai tarziu, m-am trezit ca imi blocheaza conturile din banca pentru ca nu am platit acea amenda, la ei aparand inca ca neplatita. A trebuit sa merg iar la taxe si impozite sa cer o copie dupa acea chitanta (ce m-a costat 40 de lei) si sa le-o duc, plus ca am stat cateva zile bune cu conturile blocate. Deci sa duci chitanta aia neaparat