| Giorgyk a întrebat:

Am si eu o intrebare :am auzit ca daca esti rezident in alta tara nu poti obtine permisul in Romania.Este adevarat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind cetatean roman, chiar daca in prezent are domiciliul in strainatate, a avut un domiciliu in Romania si isi poate stabili domiciliul ori resedinta (flotant) pe o perioada la o ruda ori un prieten, la asta m-am referit. Poate chiar mai are locuinta aici. In asemenea situatii poate obtine permisul la noi, conform OUG 195/2002, cu md.si compl. ulterioare, citez:
"ART.23^1.(1) Persoanele cu domiciliul sau resedinta in Romania, precum si cetatenii statelor membre ale Uniunii Europene care se afla la studii in Romania pentru o perioada de cel putin 6 luni sau care au rezidenta normala in Romania pot solicita obtinerea permisului de conducere la autoritatile competente sa le examineze.
(2) Pentru scopurile prezentei ordonante de urgenta, prin rezidenta normala se intelege locul unde o persoana locuieste in mod obisnuit, adica cel putin 185 de zile intr-un an calendaristic, datorita unor legaturi personale si profesionale sau, in cazul persoanelor fara legaturi profesionale, datorita unor legaturi stranse intre acestea si locul in care locuiesc."

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. Daca esti cetatean roman atunci ai un domiciliu in Romania si poti obtine permis de conducere (cred ca la asta te referi) in Romania. Numai bine!

| Hieronimus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Un rezident in strainatate nu are domiciliul in Romania ci in strainate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hieronimus):

Fiind cetatean roman, chiar daca in prezent are domiciliul in strainatate, a avut un domiciliu in Romania si isi poate stabili domiciliul ori resedinta (flotant) pe o perioada la o ruda ori un prieten, la asta m-am referit. Poate chiar mai are locuinta aici. In asemenea situatii poate obtine permisul la noi, conform OUG 195/2002, cu md.si compl. ulterioare, citez:
"ART.23^1.(1) Persoanele cu domiciliul sau resedinta in Romania, precum si cetatenii statelor membre ale Uniunii Europene care se afla la studii in Romania pentru o perioada de cel putin 6 luni sau care au rezidenta normala in Romania pot solicita obtinerea permisului de conducere la autoritatile competente sa le examineze.
(2) Pentru scopurile prezentei ordonante de urgenta, prin rezidenta normala se intelege locul unde o persoana locuieste in mod obisnuit, adica cel putin 185 de zile intr-un an calendaristic, datorita unor legaturi personale si profesionale sau, in cazul persoanelor fara legaturi profesionale, datorita unor legaturi stranse intre acestea si locul in care locuiesc."

| iKronstadt a răspuns:

Ai auzit bine, dar informația este TOTAL ERONATĂ. Pune mâna și ia-ți permisul în țară! Baftă la examen!
P.P. Să iei examenul pe bune, altfel o să ți-o iei în trafic de nu poți dormiwinking