| ionutmbk a întrebat:

am si eu o intrebare. Am intrebat si cativa politisti si uni au raspuns ca se poate alti ca nu se poate iar alti ca nu stiu. Se poate conduce legal motocicleta de 125cc cu permis categoria B?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), republicata in 2006, art.24^1, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
  e) permisele de conducere eliberate pentru categoria A2 sunt valabile şi pentru categoria A1;
  f) permisele de conducere eliberate pentru categoria A sunt valabile şi pentru categoriile A1 şi A2, cele eliberate pentru categoria B sunt valabile şi pentru categoria B1, cele eliberate pentru categoria C sunt valabile şi pentru categoria C1, iar cele eliberate pentru categoria D sunt valabile şi pentru categoria D1;"
Fata de aceste prevederi nu poti conduce legal o motocicleta de 125 cmc cu permis de categoria B, trebuie cel putin de categoria A1.

| ombladon a răspuns:

Probabil erau politisti comunitari...Pentru motocicletele cu motor de 125cc si maxim 11KW ai nevoie de A1, pentru cele de 125 care au peste 11KW, atunci ai nevoie de A2 (cu A2 poti conduce orice motocicleta a carei putere nu depaseste 35KW)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori te au minitit pe tine ori nu erau politisti. Doar cele de 50cmc le poti conduce cu B, restul A1, A2, A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne fereşte cu aşa poliţişti. Nu poţi cu permis de categoria B, doar cu permis de categoria A1.

| sasha898 a răspuns:

Ce politie ma rog ai mai intrebat si tu? Clar ca nai voie, trebuie sa ai permis de a1, categoria B este valabila doar pentru conducerea masinilor usoare