| andrAurel a întrebat:

Salut! Am si eu o intrebare de legislatie: In mod normal, intr-o intersectie nedirijata se aplica regula prioritatii de dreapta, dar daca din toate cele patru drumurile intersectiei vine cate un autoturism care isi continua deplasarea inainte, cum se va proceda? Acord funda!
Practic, daca stam sa ne luam dupa regula prioritatii de dreapta, isi vor acorda toti intre ei si nu va putea intre niciunul in intersectie.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| goguPatent a răspuns:

Primul sosit în intersecție

4 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Are prioritate cel cu drum mai mare ca importanta

| darrio2007 a răspuns (pentru Crackman):

Si de unde stii care e ăla? Scrie pe el?

| Crackman a răspuns (pentru darrio2007):

Te uiti si tu daca este judetean, national, comuna sau de catune.
Daca nu care are masina mai scumpa ramane ultimul

| Vântulalb a răspuns:

Hahaha, problema e clasica si veche.
Daca un drum e prioritar, cedeaza cei de pe drumul neprioritar.
Dar problema asa cum o stiam eu, e cu drumuri egale ca prioritate. Asa ca, cedeaza unul. Si trec restul in functie de el si regulament.