| Dooghy a întrebat:

As vrea sa imi cumpar o masina si sa evit intr-un fel plata taxei. Am gasit o masina pe net am vorbit cu proprietarul si e de acord sa facem o procura notariala. Se poate sa facem o procura care sa teste ca masina e a lui dar eu circul cu ea si sa o iau in evidenta doar la primarie? Daca nu ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai bine este sa incheiati un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), autentificat de un notar public.
Acest contract poate fi incheiat pe orice perioada de timp si poate contine prevederi in legatura cu suportarea cheltuielilor cu functionarea autoturismului, plata impozitului, polita de asigurare RCA, ITP, etc. Costul minim al acesti contract este de 186 lei.

| Dooghy explică (pentru Ioandelasal):

Deci sa inteleg ca daca fac acest contract de comodat pot avea "derpturi" depline la autoturism ca si cum as fi proprietar pe o anumita perioada de timp stabilita intre mine si proprietar fara sa se mai faca modificari pe carte/talon?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dooghy):

Da, asa este, poti sa folosesti autoturismul ca si un proprietar.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Salut!
Este un tip de procura, care te imputerniceste sa circuli cu masina, si sa semnezi pentru ea in numele proprietarului, in orice circumstante, pe teritoriul Romaniei.
Mai este o varianta mai completa, care se numeste comodat, aia iti ofera mai multe drepturi asupra autoturismului, dar nu stiu exact care sunt acelea. Cel mai bine te duci sa intrebi la un birou notarial.