| coco514 a întrebat:

stie cineva unde pot sa fac o procura notariala in Timisoara sau ceva de felul asta exceptand Contractul decomodat care are durata limitata. Ideea e ca am cumparat o masina si are taxa recuperata in valoare de 800 de euro si incerc sa evit sa o platesc masina este trecuta la mine pe impozit si proprietarul este de acord sa facem o procura sau ceva de genul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi ca gresesti.
Procura se face pe maximum 3 ani, pe cand in contractul de comodat poate fi prevazut orice termen, nu exista prevazut un termen limita.
Gasesti toti notarii din Timisoara pe site-ul oficial al Uniunii Nationale a Notarilor Publici din Romania.

| coco514 explică (pentru Ioandelasal):

Am fost la mai multe birouri notariale si mi s-a spus ca se face doar contract docomodat pe o perioada de 3 ani si daca stiti unde pot sa fac un astfel de act va rog sa imi spuneti.

| raluk27 a răspuns (pentru coco514):

In primul rând, comodatul se poate face si pe 5 ani sau mai mult. Codul civil nu prevede nicio durata. Procurile sunt valabile de drept 3 ani.
In al doilea rand, nu o sa-ti faca nimeni procura pentru ca din punct de vedere juridic, nu e actul corect pentru ce vrei tu. O procura înseamnă ca împuternicesti pe cineva sa facă ceva in numele tau si pentru tine. In cazul asta, nu se face procura.
Comodatul înseamnă ca cineva iti imprumuta masina, cu titlu gratuit. Deci tu vei folosi masina si vei circula in interes personal, nu in interesul proprietarului. 5 ani sau pe cat faci, te plimbi unde vrei tu si pentru tine.

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

Daca proprietarul avea nevoie sa te duci la București sa ii aduci un colet de la aeroport, da, iti facea procura.
Faceai ceva pentru el si masina o conduceai in interesul lui.
La comodat, pe durata acestuia, te plimbi unde vrei tu, in interes personal. Intelegi diferenta?