| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Salut. Azi pe o străduță cu circulație în ambele sensuri venea o masina din fata și mi-a agățat oglinda. Nu am apucat sa ii vad numărul. Sunt șanse sa pic eu vinovat dacă ea a vazut numărul mașini mele și depune plângere?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Sunt șanse sa pic eu vinovat dacă ea a vazut numărul mașini mele și depune plângere? "

nu sunt sanse, daca nu tu ai fost cel vinovat
nu ne putem da seama cine a fost cel vinovat dintre voi 2 sau daca este vorba de culpa comuna
poti merge la politia rutiera daca te simti neindreptatit, dar nu depasi 24 de ore...persoana care nu a oprit astfel v-a ramane fara permis 30 de zile si va primi amenda, de ce? pentru ca nu a raportat evenimentul rutier usor, asa cum prevede legea!

| Violleta2022 a răspuns:

Aveai obligatia sa opresti si sa discuti cu soferul cu care ai avut accidentul, uitandu-va cine a incalcat banda de mijloc a soselei, adica ala care este vinovatul.
Daca femeia are camera pe masina sau martori ori ti-a vazut numarul, mai ales ca tu ai fugit de la locul acidentului, poate sa te scoata vinovat si sa platesti tot.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru Violleta2022):

Eu am oprit. Ea era între 2 masini( avea masina in fata și în spate) dar nu a oprit

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru Violleta2022):

Era drum cu circulație în ambele sensuri. Marcajele sunt doar pe margine( drumul fiind îngust).

| Violleta2022 a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Adreseaza-te politiei rutiere din comuna/orasul acela unde s-a intamplat accidnetul si depune plangere ca te-a lovit si nu a oprit. spune ce masina era, ce culoare avea si faptul ca era condus de o femeie, care nu a oprit dupa ce te-a lovit.
Fa-o tu inainte sa te trezesti ca esti chemat la judecata sau tras la raspundere din partea ei.
Eu nu-mi explic cum ea a putut sa-ti vada numarul fiind intre 2 masini si tu nu.
Dar ma rog, mergi la Politie si da declaratie, asa cum ne-ai explicat si noua aici.

| Simpatic a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Doamna violetta bate campii ca de obicei, dansa da raspunsuri la cantitate, insa TPU are o politica cu cat mai multe raspunsuri cu atat stai in top, deci benefica pentru astfel de comportamente!

"Aveai obligatia sa opresti si sa discuti cu soferul cu care ai avut accidentul"

cand de fapt omul a spus clar ca masina alaturi de care a fost implicat in acest incident nu a oprit!

deci despre asta este vorba, stati in top doamna cat mai mult! caci de ajutat nu ati ajutat pe nimeni niciodata prin raspunsurile acordate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vinovat e ăla care e vinovat nu cine a văzut primul numărul

| AdelinaC a răspuns:

Nu are cum sa dovedeasca daca esti sau nu vinovat, la fel cum nici tu nu ai dovezi, decat daca ai camera de bord. Daca ea are camera de bord, acolo se va vedea ca ea a depasit banda si e ca si cum se autodenunta singura.
Esti mai acoperit daca te duci si denunti tu evenimentul la politie, in caz ca face si ea reclamatie tu esti acoperit.

| olixandru a răspuns:

Am intalnit foarte multe cazuri unde s-a oferit culpa comuna. Adica fiecare sa-si repare masina. Acum daca unul dintre voi s-a inacadrat gresit el este cel vinovat. cat despre oglinda poti cumpara oglinzi auto exterioare complete sau pe bucati de aici https://oglindaauto.ro/