| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna omor din culpa? Pe net nu gasesc (poate nu am rabdare indeajuns) si ma contrazic cu cineva

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Art. 19. – Vinovatia
Vinovatie exista când fapta care prezinta pericol social este savârsita cu intentie sau din culpa.
1. Fapta este savârsita cu intentie când infractorul:
a) prevede rezultatul faptei sale, urmarind producerea lui prin savârsirea acelei fapte;
b) prevede rezultatul faptei sale si, desi nu-l urmareste, accepta posibilitatea producerii lui.
2. Fapta este savârsita din culpa când infractorul:
a) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l accepta, socotind fara temei ca el nu se va produce;
b) nu prevede rezultatul faptei sale, desi trebuia si putea sa-l prevada.
Fapta constând într-o actiune savârsita din culpa constituie infractiune numai atunci când în lege se prevede în mod expres aceasta.
Fapta constând într-o inactiune constituie infractiune fie ca este savârsita cu intentie, fie din culpa, afara de cazul când legea sanctioneaza numai savârsirea ei cu intentie.

2. Fapta este savârsita din culpa când infractorul:
a) prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l accepta, socotind fara temei ca el nu se va produce; (accelereaza unul ca nebunul, el prevede ca la o viteza mare nu are controlul masinii, dar se gandeste ca de...nu i se poate intampla ceva rau tocmai lui)
b) nu prevede rezultatul faptei sale, desi trebuia si putea sa-l prevada. (de ex un sofer loveste pe cineva...nu prevede faptul ca poate face accident avand o viteza prea mare, desi trebuia sa se fi gandit ca nu poate frana si se poate intampla ceva el neavand controlul masinii in totalitatE)

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In limbaj popular inseamna omor neintentionat, un exemplu concludent fiind accidentele rutiere. Numai bine!

| JohnnyBi a răspuns:

De ex:cand un om trece pe rosu fara sa se asigure si este lovit de o masina.adika este omorat din greseala, el este vinovat. funda?

nu chiar. depinde de situatie. poate fi decat o circumstanta atenuanta nu neaparat inlaturarea raspunderii penale

| bestgirl1 a răspuns:

De ex:cand un om trece pe rosu fara sa se asigure si este lovit de o masina.adika este omorat din greseala, el este vinovat. funda?

| f a răspuns:

Culpa in latina inseamna greseala, deci omor din culpa= omor din greseala, ceva gen accident de masina