| RazzyFUnik a întrebat:

Salut

Cum imi pot schimba cartea de identitate daca proprietarul casei in care locuiesc nu este in tara? Este neaparat nevoie de prezenta lui? daca prezint copie sau original dupa actul de proprietate imi pot schimba CI?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparat nevoie de prezenta lui daca iti da o declaratie, semnata in fata unui notar public si autentificata de acesta, prin care declara ca te primeste in spatiu. Declaratia se poate da si la o reprezentanta a Romaniei (Ambasada ori Consulat) din tara in care este.

| Andruşcă a răspuns:

In cazul in care casa unde locuiesti nu e a ta, trebuie sa fie neaparat si proprietarul sa semneze ca te ia la el in locatie. Altfel nu poti, indiferent ce acte aduci.

Mai bine vorbesti cu o ruda apropiata sa te ia la ea in locatie. Oricum, daca e nevoie sa primesti ceva prin posta, chiar si un document oficial, nu o sa-l primesti pe adresa din buletin. Mereu esti pus sa bagi tu adresa la care vrei sa primesti, indiferent de ce scrie in cartea de identitate.

| Justme1000 a răspuns:

Nu poti pentru ca trebuie proprietarul sa semneze ca te ia in spatiu.