| Boss_Marian_1996_CoKh a întrebat:

Salut, daca am cumparat o masina si am facut contract de vanzare cumparare si am toate actele asupra mea dar pe numele celui ce mi-a vandut masina si el apare pe certificat si carte o pot lasa pe numele lui si numerele lui de imatriculare pentru ca nu as vrea so inmatriculez pe numele meu? Pot merge cu ale lui? El zice ca da.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sunteti din acelasi judet poti pastra numerele de circulatie dar trebuie sa inmatriculezi masina pe numele tau in maximum 90 de zile, altfel inmatricularea se suspenda si nu poti circula legal pe drumurile publice.
Potrivit OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "ART.11.(1)Proprietarii de vehicule sau deţinătorii mandataţi ai acestora sunt obligaţi să le înmatriculeze sau să le înregistreze, după caz, înainte de a le pune în circulaţie, conform prevederilor legale.
(4)În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate constituit de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente de înmatriculare transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 90 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
(4^3)În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), înmatricularea vehiculului se suspendă de drept până la data transcrierii transmiterii dreptului de proprietate."
Daca esti prins de politie dupa ce inmatricularea a fost suspendata vei fi amendat, amenda este de la 9 la 20 puncte-amenda, in prezent de la 1.305 lei la 2.900 lei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa o lasi pe numele vanzatorului! Masina trebuie inregistrata pe numele tau, fiindca poti primi amenda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ești obligat în 90zile sa treci mașină pe numele tau din momentul cumpărării. Eu groasa daca nu faci asta, amenzi mari și chiar suspendarea înmatriculării mașinii.

| Momentan a răspuns:

Numărul îl poți păstra, altfel trebuie să le mai plătești o dată pe cele noi. La celelalte nu mai țin minte.