| claudiunik a întrebat:

Buna!
Pot sa vin din Spania cu o masina care actele pe numele proprietarului spaniol, si contract de vanzare-cumparare intre mine si el? Sa vin cu numerele de inmatriculare pe numele spaniolului, cu asigurarea lui, si toate alea. si sa o inmatriculez in Romania pe baza contractului de vanzare cumparare.
Se poate?

Răspuns Câştigător
| luna a răspuns:

Categoric nu.Masina o poti inmatricula doar daca esti tu proprietar, daca esti insotit de proprietar sau daca ai o procura notariala cu specificatia ca poti sa detii si sa folosesti masina, inmatricularea, asigurarea si toate alea. Dar vazand ca ai contractul de vanzare cumparare, asteapta sa faci toate actele pe numele tau dupa care poti sa faci ce vrei.

1 răspuns:
| DanSor a răspuns:

Da, se poate... probleme pot fi doar la vama cu plata taxei (nu stiu daca mai e valabila, era vb sa o elimine din legislatie)> In rest nu vad unde poti avea probleme, poate doar la noi in tara cu birocratia, ca-ti ia o luna de zile sa poti inmatricula o masinahee hee
Drum bun si ne mai auzim happy