| serman1998 a întrebat:

Daca am toate categoriile si conduc o masina mai mica de 3, 5 tone si transport alimente, am nevoie de atestat? Am auzit ca va trebui din 1 ianuarie.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata, conform legislatiei actuale, nu ai nevoie, citez:
"ART.1.Conducătorii auto care efectuează transport rutier de mărfuri cu vehicule a căror masă maximă autorizată este mai mare de 3, 5 tone, transport rutier public de persoane şi transport rutier cu vehicule având mase şi/sau dimensiuni de gabarit depăşite trebuie să fie titulari ai unui certificat, acesta reprezentând dovada competenţei şi atestării profesionale pentru calitatea de conducător auto de vehicule destinate transporturilor rutiere menţionate."
Ce o sa fie dupa 1.01. 2015 nu se stie inca, legislatia se poate schimba pana atunci.