| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Dacă ești la colegiu militar și vrei să te transferi la un liceu civil, care sunt criteriile? Adică profilul este mate-info intensiv engleză, asta înseamnă că te poți duce tot la unul intensiv engleză? Și mai contează ultima medie de admitere?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu a fost emisa noua metodologie de transfer, in conformitate cu noua lege a invatamantului preuniversitar, nr.198/2023, intrata in vigoare cu 3.09. a.c.
Conform vechii metodologii te puteai transfera, in cl. a IX-a, daca aveai media de admitere necesara pentru liceul si profilul de transfer.
Dupa clasa a IX-a te puteai transfera daca aveai media de promovare a ultimei clase cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa de transfer.
Probabil asa o sa fie si pe viitor, dar nu se stie inca.