| Alin_Ionut_Moldoveanu_2001 a întrebat:

Daca esti minor si unul dintre parinti e decedat si vrei sa iti faci procura cum o faci? Fiindca am inteles ca este mai complicat.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la Declaraţia necesară la ieşirea din ţară când nu eşti însoţit de părinte :)
NU este complicat deloc : părintele dă acea Declaraţie la Notar şi se anexează Certificatul de deces al celuilalt părinte!

Vezi alte detalii în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-parin-ii/

Toate cele bune!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pesemne intrebi de declaratia pentru a putea pleca in strainatate.
Nu este complicat deloc, declaratia o da parintele care traieste (daca nu pleci cu el) si tu va trebui sa ai si o copie a certificatului de deces al parintelui decedat.