| pandy a întrebat:

Salut. De curand 10/04/2024 am vazut la tembelizor cum, ca consumul de curent de la retea este gratis noaptea. Intrebarea care ma macina este de unde stiu astia cand eu am consumat curentul atunci cand eu la sfarsitul lunii iau nr, consumul contoarului si-l trimit la ei pentru a fi facturat in timp real? Contoarul nu este unul inteligent care sa dateze consumul in ore zi noapte etc. este unul comun folosit de toata lumea si plus nu stiu daca exista un astfel de contoar de curent. Parerea mea este ca astia ne cred prosti si vor sa ne tepuiasca. ps: va rog sa luati in serios intrebarea se acepta mici glumite dar vreau ceva informativ. multumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca contorul este destept, compania respectiva inregistreaza, vad cand consumi curent, se inregistreaza pe durate de timp. In ce priveste superproductie, nu e din cauza asta, e din cauza ca vor sa egalizeze consumul ca nu prea au in perioade de virf, asa ca baga ceva ofera, si lumea nu mai spala de exemplu ziua, sau o parte, astfel ca au de unde asigura consumul pe timp de zi.

Fac asta pentru a evita caderi de tensiune nu ca nau ce face cu curentu c a ar fi prera mult.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu si cu niste vecini rromi de-ai mei avem curent gratuit, dar nu doar noaptea ci si ziua, furam curentwinking
si cei care au lansat acea stire de care zici 'fura si ei curent' la propriuwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai auzit tu ceva, problema e că nu ai înțeles

| pandy explică (pentru suntserios):

Te-ai gandit ca, poate asa au vrut ei sa intelegem? si nu sunt eu problema.

| suntserios a răspuns (pentru pandy):

Tu ești problema, e clar.

| doctorandus a răspuns:

Https://economedia.ro/......i-mwh.html

Noaptea e criza de supra-productie.

Si nu e neaparat gratis pentru consumatorii casnici.

| pandy explică (pentru doctorandus):

Tembelizorul asa mi-a spus in nenumarate randuri. ba este gratis noaptea curentul. sunt foarte sigur ca. am inteles perfect

| doctorandus a răspuns (pentru pandy):

O fi el gratis, trebuia sa spuna si pentru cine (companii sau consumatori).

| darrio2007 a răspuns (pentru pandy):

Ce tembelizor ai? La al meu nu am vazut asta.

| pandy explică (pentru darrio2007):

Tembelizorul cu prosti este pe toate canalelel telecomenzi, imposibil de ratat

| Dismally a răspuns:

Cred ca ai inteles gresit, stirea se refera probabil la cotatia pe bursa, nu are treaba cu cat platesti tu ca si consumator.

| pandy explică (pentru Dismally):

Eu stiu ca, tembelizorul nu minte happy asa au spus ca este gratis pentru ca au supra productie.

| KovacsB a răspuns:

Asa se intampla cu toate stirile, ei zic una oamenii inteleg altceva.
Pretul la bursa este sub zero, dar asta nu se va vedea in factura utilizatorului final, doar daca iti monteaza contor electronic si se modifica contractul se poate plati mai putin noaptea si in weekend.