| Marius76567 a întrebat:

Salut, deci am o problemă.
Mama avea un credit de 20000 lei care nu a platit-o din 2016.
Ea a decedat in iunie 2020.
Casa era pe numele ei si eu sunt mostenitor cu fratele meu.
Succesiunea nu este facuta, actele sunt tot pe mama mea.
Si m-a sunat banca ca pune casa la licitatie si in 15 februarie se pune sigiliu pe casa. Am doua intrebari. Se poate pune casa asa la licitatie daca debitorului e decedat si mostenitorii nu au facut succesiunea?
Daca casa se vinde restul de bani dupa ce isi iau banii datorati raman la mostenitori?
Va rog ajutati-ma.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil mama ta a garantat cu casa si atunci banca o poate executa silit, chiar daca mama ta a decedat si chiar fara a se face procedura succesorala.
Aveti 2 solutii:
1.Platiti datoriile catre banca si atunci se va ridica ipoteca de pe casa.
2.Asteptati sa se vanda casa la licitatie si veti imparti suma ramasa dupa ce banca isi va lua suma datorata.
Daca aveti bani este mai favorabil ca sa platiti acum la banca, va trece un timp pana casa se va vinde si dobanzile curg in continuare.

| Marius76567 explică (pentru Ioandelasal):

Executor a spus ca nu a garantat cu casa si cat timp este sub licitatie nu se poate locui in ea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marius76567):

Si atunci cum vand casa, daca nu s-a garantat cu ea? Ce titlu executoriu exista, trebuia sa fie trecut in instiintarea executorului judecatoresc.
Si nu este adevarat, puteti sta in casa pana se vinde. Daca executorul judecatoresc o sigileaza comite un abuz.
P.S. Ti-am raspuns considerand ca locuinta este in Romania si se aplica legea romana. Daca nu este asa atunci s-ar putea ca raspunsul meu sa nu fie corect.

| Marius76567 explică (pentru Ioandelasal):

Casa este in Romania si asa a spus camai sunt 11 zile am aici linkul de la casa pusa la licitatie
https://prod.executori.ro/......137f055da4

| Marius76567 explică (pentru Ioandelasal):

Casa este in Romania si asa a spus camai sunt 11 zile am aici linkul de la casa pusa la licitatie
https://prod.executori.ro/......137f055da4

RăspundeRăspunde

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Marius76567):

Pana ce casa nu este vanduta, se poate locui in ea. Sigilarea casei inainte de vanzare este un abuz. Casa este locuita si un executor nu va poate scoate din ea, deoarece casa nu costa doar cat este imprumutul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Marius76567):

Din link nu rezulta nimic din ce-am intrebat, este doar un rezumat al publicatiei de licitatie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu prea aveti ce face. Desigur ca mama ta a primit somatii, astfel ca nu va puteti prevala nici de termenul de prescriptie. Trebuie sa va interesati cat este datoria. Nu puteti depune nici contestatie la executare, deoarece sigur nu o sa castigati si va costa taxa judiciara de timbru 3% din valoarea casei.
Dupa mine aveti doar doua solutii:
1. achitati datoria.
2. lasati casa sa se vanda la licitatie.
Cu acordul executorului, puteti cauta voi un cumparator, deoarece daca se ajunge la licitatie s-ar putea vinde casa cu un pret de nimic.
Daca nu se vinde la prima strigare, valoarea casei licitate va scadea cu 25%. Daca aveti bani, puteti sa o cumparati si voi.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ca sa vinzi o casa TREBUIE sa ai act de proprietate, banca nu are asa ceva asa ca vine cu ABUZURI ca sa va sperie (altceva NU au) sa platiti datoria
daca mama a murit, faceti punerea in posesie, iar banca poate sa isi ia praful de pe toba, atat timp cat bunul nu mai apartine mamei si nu l-a vandut fraudulos

SINGURA lor solutie e sa dea in judecata o decedata, pentru recuperarea datoriei, chestie de care nu am mai auzit pana acum, insa presupun ca totusi, au un mecanism prin care sa se judece cu voi, insa SA SE JUDECE, fara decizie definitiva si irevocabila CASA NU E A LOR... PUNCT!
si pana atunci puteti locuii in ea, chiar mai mult, puteti merge la politie si sa faceti reclamatie de abuz de forta... NELEGITIM, dar mai ales pentru HARTUIRE!
ambele sunt penale si politia TREBUIE sa ia atitudine

romanul nu isi stie drepturile, si nici nu intelege legea, asa ca lasa de la el, moment in care bancile stiu foarte bine si legea dar si treaba asta, asa ca abuzeaza cat pot

imi cer scuze daca iti e greu sa citesti, pentru ca am mai pus cuvinte cu, caps, dar nu am cum sa subliniez altfel, si e important pentru tine sa intelegi

ultima idee e ca nu v-ar strica deloc un avocat bun si specializat anti-recuperare