| anonim_4396 a întrebat:

Salut,deci sa va explic problema.
Eu am fost sa ridic un colet de la sediu fan curier pentru un necunoscut.Am acceptat ca parea normal, nu parea dubios sau ceva.Am fost am ridicat coletul, i-am dat doar AWB-ul si l-am luat. Daca e ceva aiurea si ilegal si de exemplu a dat teapa sau ceva si cel de la care a primit coletul face reclamatie si nu il gaseste pe el, se vor uita pe camerele de supraveghere si ma vor lua pe mine?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca expeditorul depune plangere penala pentru inselaciune atunci politia poate sa te descopere si va trebui sa te aperi indicand destinatarul real.

| Andreidjsjc a răspuns (pentru Ioandelasal):

Deci ei vor verifica camerele?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreidjsjc):

Posibil sa verifice, n-am de unde sti ce vor face ci doar ce ar trebui sa faca.

| Violleta2022 a răspuns:

Este categoric ceva ilegal, odata ce nu s-a dus el, ca nu cumva cand se investigehaza problema, sa fie prins si inchis.
De obicei se trimit droguri si nu risca decat fraierii sa fie prinsi.
Deci ceea ce tie ti s-a parut nromal, este total anormal si total ilegal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu vrei să mai explici o data? happy
Poate că nu m-am trezit prea odihnită, in dimineata asta și nu pot "așeza" lucrurile.

De ce ar face expeditorul reclamatie impotriva destinatarului, care ridica coletul?!
Expeditorul e cel care poate da "țeapă" (trimite pietre in locul produsului), nu destinatarul, care primește ce i se oferă. El nu a făcut nimic ilegal, incat să fie urmarit pe camerele de supraveghere, atunci cand a ridicat coletul.
Din contră, destinatarul va trebui să depună reclamatie impotriva expeditorului, nu invers, dacă e înșelat.

| sweetys a răspuns:

Adică necunoscutul ala a venit la tine pe strada: "- Hey! Am un colet de ridicat de la sediul fan. Nu vrei sa mergi tu?
-Sigur prietene, acum pornesc."
Sau cum a fost conversație, sau cât de idioți ne crezi ca să înghițim așa ceva? Și de ce expeditorul sa facă reclamație? Adică măcar dacă vrei sa pari interesant vino cu o poveste mai credibila.

| nevermatch a răspuns:

Bună, dacă nu știai despre ce e vorba nu vei păți nimic, ar fi un caz de participație improprie, dar va trebui să spui despre cine e vorba, cum ai procedat etc.